Cum ne calificam, cat de importanta e Neagu si care e secretul unei victorii URIASE cu Danemarca! Adrian Costeiu dupa meciul nebun cu Cehia

Romania Cristina Neagu Handbal
Data publicarii: Marti 13 Decembrie 2016, 19:28
Data actualizarii: Miercuri 14 Decembrie 2016, 09:27

Am invins Cehia, urmeaza Danemarca. Ce trebuie sa faca nationala noastra pentru a invinge si toate calculele calificarii

Ca intr-un thriller cu mai multe parti, Romania a atins intriga in meciul cu Cehia, dar punctul culminant va veni miercuri, contra Danemarcei, intr-un meci in care echipa lui Ambros Martin are doua variante: egalul sau victoria, romancele fiind obligate sa invinga doar daca danezele bat Rusia azi la opt goluri, lucru putin probabil, avand in vedere rezultatele de pana acum. Victoria, 30-28, a fost un adevarat roller-coaster emotional, insa Romania a aratat inca o data maturitate si stapanire de sine in conditii critice, asta in ciuda faptului ca meciul nu a fost unul decisiv, rezultatul pozitiv cu Danemarca fiind imperios necesar indiferent de jocul de azi.

Cum ne calificam:

Batem Danemarca sau facem egal, calificarea e 100% asigurata.

Din nou Neagu. Mai poate?

Cristina Neagu are sanse mici sa mai piarda titlul de golghetera a competitiei, ajungand la 43 de goluri in cinci partide, cu doar zece mai putin decat la Euro 2010, atunci cand Romania cucerea medalia de bronz, iar superstarul nostru devenea cea mai buna marcatoare. Insa oboseala poate fi cruciala pentu Neagu in urmatoarele momente. E drept, hartuita in permanenta de accidentari, Cristina nu s-a pregatit la 100% din potential in a doua jumatate a anului, ratand turneele amicale ale Romaniei, ba chiar si doua meciuri ale lui Buducnost in Liga Campionilor. Poate si de aceea, Neagu are un program strict dupa meciuri, mergand direct la recuperare, anuland interviurile si celelalte obligatii media.

Din pacate, dependenta Romaniei de Neagu, care ne ofera meci de meci highlight-uri care vor fi reluate poate an de an in sectiunea „Greatest Hits” ascunde un adevar dur. Cristina are 4 ore si 12 minute petrecute pe teren la acest Euro, fiind una dintre cele mai folosite jucatoare de camp de la Euro, doar suedeza Nathalie Hagman (4 ore 20 de minute) si cehoaica Jana Knedlikova (4 ore 18 minute), ambele extreme, evoluand mai mult la acest turneu final. Recuperarea lui Neagu e cruciala in vederea meciului cu Danemarca, acolo unde, cu siguranta, danezele isi vor concentra intreaga defensiva in jurul unui punct fix: al numarului 8 roman.

Jocul cu pivotul, crucial

Tot meciul cu Cehia ne ridica o problema in atac: ce facem in cazul unei aparari agresive, 5+1 sau chiar 4+2 si 3+2+1, asa cum practica nationala nordica? In acest caz, Neagu ar urma sa fie izolata si sa fie scoasa cu greu din acea zona, la fel cum s-a intamplat si intr-o buna parte din repriza secunda a meciului cu Cehia. In aceste conditii, jocul cu pivotul devine crucial. Azi, Pintea si Manea au fost senzationale, in mare parte si datorita paselor excelente primite, cu precadere, de la Cristina Neagu, dovada si procentajul imaculat, 8 goluri din 8 aruncari de pe pivot.

Totodata, Romania a aratat calm si stapanire de sine in momente-cheie, cand Cehia a egalat. „Tricolorele” nu s-au panicat, au continuat sa evolueze dezinvolt, ba chiar au intarit apararea pana la extrem, dovada si numeroasele eliminari primite intre minutele 45 si 55. E un semn ca exista concentrare si dorinta de victorie in lot si chiar daca evolutia nu a fost una neaparat senzatonala, lucrurile stau bine pentru viitoarele partide.

O poarta dezamagitoare

Altadata excelenta, poarta Romaniei a lasat de dorit in aceasta seara, procentajul fiind unul submediocru, de doar 22%, atat Paula cat si Denisa Dedu avand doar 4 interventii, in cate o repriza jucata fiecare. E drept, nici apararea nu a functionat la cei mai inalti parametri, insa de prea multe ori am incasat goluri foarte usoare, printre picioare, sau la coltul scurt lasat liber de goalkeeperi. Un astfel de outcome nu trebuie sa existe cu Danemarca, echipa de viteza, care va miza pe repuneri rapide si contraatacuri, astfel ca cei doi goalkeeperi vor trebui sa fie concentrati 100% la ceea ce se intampla pe teren si, mai ales, la duelurile 1 vs 1 cu extremele adverse.

In aceste conditii, meciul dintre Rusia si Danemarca devine crucial pentru aceasta grupa. Din start, Romania poate merge mai departe 100% doar daca va castiga, iar egalul e suficient doar daca Danemarca nu bate la 8 goluri azi pe Rusia. Altfel, Romania merge mai departe si in cazul unui esec, daca Rusia invinge la scor mic Danemarca. Clasamentul in trei e simplu in acest caz, totul decizandu-se la golaveraj, unde „tricolorele” au avantaj de +5 dupa victoria, 22-17, contra Rusiei.