CSM Bucuresti, invinsa clar la Gyor! Cum sta in grupa din Champions League inaintea meciului cu Vardar

CSM Bucuresti Handbal
Data publicarii: Sambata 06 Februarie 2016, 20:06
Data actualizarii: Sambata 06 Februarie 2016, 20:08

CSM Bucuresti a luat bataie la Gyor cu 28-22 (12-10) in grupa a 2-a principala din Liga Campionilor la handbal feminin.

In ciuda unui start bun de meci, in care au condus cu 3-1 (min. 6) si 4-2 (6), campioanele Romaniei au fost dominate de fosta campioana a Europei, care a obtinut o victorie fara emotii. Gazdele au marcat de trei ori la rand si au reusit sa intoarca scorul, 5-4 (10), CSM a egalat, 5-5 (11), iar apoi Gyor a condus pana la final.

Campioana Ungariei a avut mai intai un avans de trei goluri pe tabela, 8-5 (16), iar la pauza diferenta a fost de doua goluri, 12-10.

In minutul 35, Gyor se desprindea la patru goluri, 15-11. Echipa antrenata de Kim Rasmussen a reusit doua goluri consecutive si s-a apropiat la 15-13 (38). Au urmat cinci goluri la rand ale gazdelor si scorul devenea 20-13 (46). CSMB a redus ecartul la patru goluri pentru moment, 21-17 (50), dar imediat gazdele au marit diferenta si au castigat cu 28-22.

Suedeza Isabelle Gullden a fost cea mai buna jucatoare de la CSM, cu 8 goluri marcate. Au mai inscris pentru CSMB: Ana Paula Rodrigues Belo - 5 goluri, Linnea Torstenson - 4, Carmen Martin - 2, Iulia Curea - 2, Oana Manea - 1.

Pentru Gyor au marcat: Cornelia Groot - 6 goluri, Jana Knedlikova - 5, Eduarda Amorim - 5, Yvette Broch - 4, Linn Jorum Sulland - 3, Heidi Loke - 2, Aniko Kovacsics - 2, Ida Alstad - 1.

In clasament, pe primul loc se afla Gyori Audi ETO KC, cu 11 puncte (7 jocuri), urmata de Buducnost Podgorica, 9 p (6 j), CSM Bucuresti, 7 p (7 j), Vardar Skopje, 6 p (6 j), FC Midtjylland, 5 p (6 j), IK Savehof, 0 p (6 j).

Azi se mai joaca Vardar - IK Savehof, iar duminica se joaca partida FC Midtjylland - Buducnost.

In urmatoarea etapa, campioana Romaniei va evolua pe teren propriu contra formatiei macedonene Vardar Skopje.

Sursa: Agerpres