CSM Bucuresti este noua campioana a Romaniei la handbal feminin! HCM Baia Mare 17-20 CSM Bucuresti in al doilea meci al finalei

Handbal
Data publicarii: Marti 26 Mai 2015, 20:12
Data actualizarii: Marti 26 Mai 2015, 20:28

CSM Bucuresti a castigat primul titlu national din istoria clubului.

CSM Bucuresti a castigat in premiera titlul de campioana naţionala la handbal feminin dupa ce a invins-o pe HCM Baia Mare, deţinatoarea titlului, cu scorul de 20-17 (11-6), in Sala Sporturilor ''Lascar Pana'' din Baia Mare, in al doilea meci al finalei Ligii Naţionale.

CSM Bucuresti castigase cu 23-22 primul meci al finalei, programata dupa regula cel mai bun din trei partide.

Echipa antrenata de daneza Mette Klit a inceput mai bine meciul si a condus cu 2-0 (min. 3), 3-1 (6), 5-3 (12) si 6-4 (13), dar HCM a revenit si a restabilit egalitatea, 6-6 (18). HCM a trecut apoi prin momente mai puţin favorabile, nereusind sa marcheze timp de 14 minute la rand (doua din repriza secunda), nici de la 7 metri, iar CSM, cu o aparare excelenta, a punctat de cinci ori la rand si s-a desprins la 11-6 la pauza.

Formaţia antrenata de slovenul Tone Tiselj a mai redus din diferenţa, a ajuns la doar doua goluri, 12-14 (42), insa apoi CSMB s-a desprins la cinci goluri, 13-18 (45). HCM Baia Mare a facut eforturi in ultimul sfert de ora, in care echipa din Capitala a marcat de doar doua ori, insa apararea lui CSM a reusit sa castige meciul cu 20-17.

Pentru CSM Bucuresti au marcat Linnea Torstenson - 7 goluri, Carmen Martin - 4, Paula Rodrigues - 3, Oana Manea - 2, Deonise Fachinello - 2, Iulia Curea - 1, Cristina Varzaru - 1.

Pentru HCM Baia Mare au inscris Lois Abbingh - 4 goluri, Eliza Buceschi - 4, Ada Nechita - 2, Ksenia Makeeva - 2, Melinda Geiger - 1, Luciana Marin - 1, Valentina Ardean-Elisei - 1, Camilla Herrem - 1, Elena Gjorgjevska - 1.

Sursa: Agerpress