DREAM GIRLS! Romania este favorita la primul loc al grupei dupa o victorie FANTASTICA! Vezi toate fazele din Romania 21-17 Ungaria

Romania Campionatul Mondial de Handbal Echipa Nationala de Handbal Handbal Ungaria Handbal
Data publicarii: Joi 12 Decembrie 2013, 21:45
Data actualizarii: Joi 12 Decembrie 2013, 23:22

Romania a reusit sa castige un meci in care Paula Ungureanu a fost FANTASTICA! Romancele au revenit in repriza a doua, dupa ce Ungaria conducea la pauza, si sunt favorite la locul 1 in grupa daca Ungaria va bate Germania!

Romania invinge Ungaria cu 21 - 17 si isi asigura locul 2 al clasamentului! Paula Ungureanu, "Mica" Bradeanu si tinerele Buceschi si Perianu au facut o repriza secunda fantastica, dupa ce au fost conduse la pauza! Pentru Romania urmeaza ultimul meci al grupei, cu Cehia, si puteam spera inca la primul loc. Ungaria si Germania se vor duela maine, iar o victorie a maghiarelor ne poate ajuta sa evitam Spania!

Live Text

Min 60: FINAL! Paula Ungureanu apara senzational inca o data, castigam la 4 goluri!

Min 59: Mai sunt 30 de secunde, cei 4-5 mii de fani maghiari au fost redusi la tacere!!! Cei 500 de romani domina fondul sonor

Min 59: GOOOOL! S-a terminaaat! Aurelia Bradeanu inscrie pe o patrundere

Min 58: Szekeres este eliminata pentru 2 minute, dupa un fault la Aurelia Bradeanu! Suntem tot mai aproape de victorie

Min 58: Verten inscrie pentru Ungaria! 20-17 pentru noi!

Min 57: Pasi facuti de Gorbicz, avem inca un atac, dar Cristina Neagu trimite o pasa care o ia prin surprindere pe "Mica" Bradeanu

Min 57: Ungaria este LA PAMANT! Valentina Elisei inscrie inca un gol! Erik Bohn cere time-out

Min 55: GOOL Chiper! Beneficiem de un 7 metri, ne ducem la 3 goluri in fata! Ungaria nu a inscris de 9 minute!

Min 54: FAAABULOS! Paula Ungureanu are o interventie fantastica si pastreaza diferenta de 2 goluri! Tadici cere time-out

Min 53: VAAAALEEENTINAA! Ne ducem pentru prima data la 2 goluri!!! Adrean-Elisei a inscris de pe extrema

Min 52: Tadici o introduce in teren pe Chiper, jucatoarea Coronei Brasov agata o minge ricosata din bara si o lanseaza pe Ada Nechita! 17-16 pentru noi!!!

Min 49: 2 minute pentru Ada Nechita, 7 metri obtinut de Verten! Gorbicz face 16-16

Min 48: GOOOL!!!! Cristina Neagu inscrie

Min 47: Zsuzsanna Tomori inscrie primul sau gol in acest meci! 15-15, dar avem avantajul atacului

Min 46: GOOOOOOOOOOOL!!!! Eliza Buceschi inscrie de la 7 metri! Trecem in avantaj 15-14!!!

Min 46: Oana Manea este tinuta si obtine 7 metri! Arbitri refuza sa o elimine pe aparatoarea maghiara!!!

Min 45: IN-CRE-DI-BIL! Ciuciulete scapa singura cu Kiss, dar arunca in ea!!! Puteam trece in avantaj!

Min 45: Nu reusim sa trecem de acest prag psihologic! Bradeanu arunca de la 10 metri, mingea se duce peste

Min 44: Pasi, pasi!!! Unguroaicele fac pasi, avem atacul si sansa de a trece in avantaj!

Min 44: EGALAMMMM! Ada Nechita egaleaza de pe extrema

Min 43: Paula Ungureanu face o repriza secunda fantastica. Romania s-a apropiat la un singur gol, gratie reusitei superbe a "Micai" Bradeanu

Min 42: 7 metri pentru Ungaria, PAULA UNGUREANU APARA in fata Anitei Gorbicz

Min 41: Valentina Elisei este lansata pe contraatac, dar pasa este prea moale si Tomori intercepteaza. Detenta inalta a Zsuzsannei Tomori

Min 40: Luciana Marin inscrie al 12-lea gol al nostru, cu o aruncare la coltul lung

Min 38: Oana Manea ne readuce la 2 goluri. 13-11 pentru Ungaria

Min 37: Anita Gorbicz inscrie cu mare noroc, cu o aruncare cu pamantul

Min 36: Perianu inscrie a 5-a aruncare de la 7 metri, Buceschi inscrie

Min 35: Bulot inscrie pentru Ungaria!

Min 34: Pasa fantastica a "Micai" Bradeanu, Nechita obtine un 7 metri! Cristina Neagu trimite in bara!!!! Incepem repriza secunda cu noi ratari!

Min 32: Cristina Neagu inscrie de la 7 metri! Romania 9 - 10 Ungaria

Min 31: S-a reluat meciul, unguroaircele rateaza primul atac, Perianu inscrie pentru noi, dar arbitrul ivorian intoarce faza si ne acorda doar un 9 metri

PAUZA!

Min 29: Aruncare de la 7 pentru Ungaria, ultima a reprizei. Gorbicz inscrie! 10-8 la pauza!

Min 29: BRAVO, bravo Cristina! Neagu arunca de la 10 metri, cu pamantul, si o bate pe Kiss

Min 28: Ada Nechita reuseste o interceptie, patrunde si inscrie. Actiune in stilul caracteristic a Adei, care s-a dus pana in portar. Aceasta a fost insa lovita de Kiss

Min 27: Ratam exasperant de mult, Tadici este un car de nervi pe margine

Min 26: NU SE POATE! Paula apara din nou, Valentina Elisei scapa singura cu Kiss, dar trimite chiar in portarita maghiara

Min 24: Doua contre succesive. Crina Pintea rateaza o sansa buna de a scapa singura, Verten recupereaza si este busculata de Tacalie. 2 minute eliminare

Min 23: INCREDIBIILLL! Paula Ungureanu apara superb o aruncare si o lanseaza pe Ada Nechita! Ada scapa insa mingea si unguroaicele recupereaza

Min 22: Bravo, Oanaaaa! Manea patrunde pe un culoar si inscrie! 6-6!

Min 20: Ratam si noi, Gorbicz inscrie la faza urmatoare! Alergam din nou dupa egalare

Min 19: RATEAZAAAA! Tomori rateaza o aruncare, avem atacul si sansa lui 6-5!

Min 18: Tacalie o busculeaza pe Tomori si este eliminata 2 minute

Min 18: 5-5!!! Aurelia Bradeanu egleaza!!!

Min 17: Avem sansa lui 5-5, dar Aurelia Bradeanu arunca in bara! Paula Ungureanu apara la faza urmatoare!!! Bravo, Paula

Min 16: BRAVOOO! Dam doua goluri consecutive! 5-4 pentru Ungaria

Min 14: INCREDIBIL! Arbitrul ivorian da un 7 metri pentru Ungaria, la o patrundere in forta a Zsuzsannei Tomori, care a faultat in atac!

Min 12: Cristina Neagu inscrie!!! IN SFARSIT REUSIM SA INSCRIEM! 4-2 pentru Ungaria

Min 12: Aceeasi Pirvut arunca puternic, presata de 'pasiv', avem corner

Min 11: Aneta Pirvut incearca sa-si depaseasca o adversara pe '9', dar este blocata. Avem aruncare de la 9 metri

Min 11: TIME OUT cerut de Gheorghe Tadici, care este nervos pe margine. Acesta isi cearta jucatoarele: "Concentrati-va, cum puteti sa dati de acolo peste poarta?!", le spune acesta

Min 10: Ratare uriasa a Oanei Manea! Jucatoarea lui Krim a primit o pasa perfecta pe semicerc, dar a trimis peste poarta. Pe atacul lor, unguroaicele fac 4-1

Min 9: Au trecut aproape 10 minute din acest meci si nu am reusit sa inscriem decat un gol. Avem sansa unui contraatac foarte bun, dar Tacalie face pasi!

Min 7: Oana Manea rateaza sansa de a inscrie al doilea gol al nostru, contraatac rapid al Ungariei, care ne surprinde cu doar 4 jucatoare in aparare. Reusim sa recuperam!

Min 6: Atac al unguroaicelor, Zacsik faulteaza insa in atac

Min 5: Luciana Marin este eliminata pentru 2 minute, dupa ce si-a busculat serios o adversara!

Min 4: Inca un 7 metri pentru noi, de aceasta data obtinut de Valentina Elisei. Luciana Marin arunca in portarita maghiarelor! Speram sa nu revedem scenariul din meciul cu Germania, cand am ratat 6 aruncari de la 7 metri

Min 4: Atac al unguroaicelor, Cifra este angajata pe pivot si inscrie pe sub Paula Ungureanu

Min 3: 7 metri obtinut de noi, dupa ce unguroaicele s-au aparat in semicerc. Luciana Marin inscrie! E 1-1

Min 2: Primul atac al Ungariei, Paula Ungureanu apara superb, insa mingea le revine jucatoarelor maghiare, care reusesc in cele din urma sa deschisa scorul

Min 1: Avem primul atac; Luciana Marin o angajeaza pe Bradeanu, aceasta scapa mingea, dar arbitrul da 9 metri! Reluam atacul, insa trimitem in BARA!

A inceput meciul!

20:00 Ne pregatim de meci! E nebunie in sala de la Novi Sad. Cei 500 de fani romani vor trebui sa le tina piept celor circa 4000 de maghiari care fac o atmosfera incendiara!

Cele doua loturi pentru meciul de astazi:

Romania
Portari: Paula Ungureanu, Talida Tolani
Extreme: Laura Chiper, Ada Nechita, Aneta Pirvut, Nicoleta Dinca, Valentina Ardean-Elisei
Pivoti: Oana Manea, Crina Pintea, Georgiana Ciuciulete
Linia de 9m: Aurelia Bradeanu, Cristina Neagu, Eliza Buceschi, Luciana Marin, Gabriela Perianu, Adriana Tacalie

Ungaria
Portari: Kiss, Herr
Extreme: Orsolya Verten, Vincze, Bognar-Bodi, Kovacsicz
Pivoti: Cifra, Szamoransky
Linia de 9m: Zacsik, Trisciuk, Szucsanszki, Bulath, Gorbicz, Redei-Soos, Szekeres, Tomori

Nationala de handbal condusa de Gheorghe Tadici va sustine astazi inca un test extrem de important impotriva uneia dintre favoritele la castigarea Campionatului Mondial, marea rivala Ungaria.

Cu doua victorii si o infrangere in primele trei meciuri ale grupei, Romania cauta sa recupereze punctele pierdute in fata Ungariei, pentru a mai putea spera la primul loc al grupei.

Romania are nevoie de doua victorii in ultimele doua partide, cu Ungaria si Cehia, in timp ce maghiarele trebuie sa castige in fata Germaniei lui Muller si Woltering, handbalistele care au reusit sa ne rapuna marti seara.

Partida Romania - Ungaria se anunta a fi una extrem de incrancenata nu doar in teren, ci si in tribune, unde organizatorii asteapta o audienta record pentru sala din Novi Sad. La ora jocului, intre 500 si 700 de romani se anunta a fi in sala, de un numar aproximativ egal urmand sa dispuna si maghiarii.

Cristian Gatu, presedintele Federatiei Romane de Handbal, se declara si el increzator si e sigur ca jocul dintre Romania si Ungaria, din 2012, nu se va mai repeta: "Am crescut mult valoric fata de 2012, in raport cu Ungaria, care are cam aceeasi echipa. In plus, atunci am avut meciul in mana in prima repriza, dar am cazut in partea a doua. Bineinteles, este posibil orice, dar eu am incredere in fete si sper sa castigam", a spus acesta, facand referire si la meciul disputat anul trecut la Campionatul European, cand Romania a pierdut cu 19-25 in fata Ungariei.

Vazuta printre favoritele grupei si ca una dintre fortele Mondialului, Romania a scazut 'in ochii' pariorilor dupa esecul cu Germania, nationala noastra fiind cotata cu 2.90 pentru o victorie, in timp ce Ungaria are o cota de 1.60