Romania 24-29 Ungaria in finala de la Trofeul Carpati! Ultimul meci pentru Aurelia Bradeanu la nationala

Handbal
Data publicarii: Duminica 27 Noiembrie 2016, 20:54
Data actualizarii: Duminica 27 Noiembrie 2016, 22:28

La 37 de ani, Aurelia Bradeanu va continua sa mai joaca handbal doar la club.

UPDATE: Selectionata Romania A a fost invinsa de reprezentativa Ungariei cu scorul de 29-24 (14-12), duminica seara, in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, in finala Trofeului Carpati la handbal feminin.

Meciul a marcat si retragerea din echipa nationala a interului Aurelia Bradeanu (37 ani), care a primit un trofeu pentru intreaga sa activitate din partea presedintelui Federatiei Române de Handbal, Alexandru Dedu, la finalul meciului.

Tricolorele au facut un meci bun in primele 20 de minute si au controlat jocul si scorul, dar apoi, in lipsa unor piese de baza (Cristina Neagu, Gabriela Perianu, Paula Ungureanu), au cedat pas cu pas, iar Ungaria a câstigat fara drept de apel.

România s-a desprins la doua goluri, 6-4 (14), apoi a condus la o diferenta de trei goluri, 9-6 (18), dar in urmatoarele 8 minute a marcat un gol si a primit sase, scorul devenind 10-12 (26). La pauza, Ungaria conducea cu 14-12, dar in debutul partii secunde s-a desprins la cinci goluri, 18-13 (35). Avansul maxim al echipei oaspete a fost de sase goluri, insa România a reusit sa se apropie la 23-26 (55). Ungaria a câstigat cu 29-24, in ultimul test al celor doua echipe inaintea Campionatului European din Suedia.

Romania joaca finala de la Trofeul Carpati in fata Ungariei in Sala Polivalenta din Cluj. In prima zi a turneului, Ungaria a invins Olanda B cu 30-26, in timp ce Romania A a invins Romania B cu 31-23.

„Consider ca acesta este debutul meu oficial pe banca Romaniei, nu turneul din Olanda, deoarece acum am avut timp sa antrenez echipa. in primul rand sunt multumit ca am vazut in actiune mai multe fete care vor reprezenta viitorul handbalului romanesc. Domnul Craciun face o treba buna cu echipa de tineret. Noi am avut multe momente ok, ne-am creat pozitii de aruncare la poarta si, chiar daca am avut ratari, per total sunt satisfacut”
, a spus Ambros Martin.

Romania A se bazeaza in acest turneu pe urmatoarele jucatoare: Paula Ungureanu, Yuliya Dumanska — Laura Chiper (4 goluri), Andreea Chiricuta (4), Gabriella Szucs (1), Marinela Neagu (1), Melinda Geiger (1), Crina Pintea (2), Eliza Buceschi (4), Cristina Laslo, Cristina Florica (1), Cristina Zamfir (3), Laura Popa (3), Aneta Udristioiu (1), Florina Chintoan (1), Oana Manea (2), Madalina Zamfirescu (3).