Meci fantastic si calificare in SFERTURILE Ligii! HCM Baia Mare 32-22 Viborg si baimarencele vor evita un THRILLER cu Buducnost

HCM Baia Mare Liga Campionilor Viborg Handbal
Data publicarii: Duminica 15 Martie 2015, 17:39
Data actualizarii: Duminica 15 Martie 2015, 21:36

HCM Baia Mare 32-22 Viborg | Baimarencele castiga la o diferenta categorica si termina grupa pe locul 3, dupa Larvik si Gyor! Echipa lui Tone Tiselj va juca impotriva lui Dinamo Volgograd in sferturile Ligii Campionilor!

HCM Baia Mare - Viborg | Fazele meciului

FINAL DE MECI! HCM Baia Mare castiga cu 32 la 22 meciul cu fosta campioana a Europei - Viborg! Maramuresencele vor evita Buducnost Podgorica in sferturi, urmand sa joace impotriva unei echipe considerate mai accesibila - Dinamo Volgograd!

Min 55 - Mai sunt cinci minute pana la finalul meciului si HCM continua sa conduca la 10 goluri. Lucrurile par rezolvate, baimarencele vor termina grupa pe locul trei

Min 48 - 10 goluri diferenta, pentru prima data in acest meci!

Min 45 - Publicul este in picioare la Baia Mare, scorul se face 26 la 17

Min 40 - Repriza a doua curge in aceeasi directie si HCM-ul se indreapta catre o victorie mare! 7 goluri avans

Min 33 - Meciul s-a reluat, HCM are 6 goluri in fata

PAUZA la Baia Mare: 17-11

Min 29 - Repriza perfecta facuta de fetele lui Tone Tiselj! HCM marcheaza si in inferioritate, dupa eliminarea lui Lobach pentru 2 minute

Min 26 - Luciana Marin marcheaza si ea cu o aruncare superba si HCM conduce din nou cu 5 goluri

Min 24 - HCM revine si conduce cu 13-9. Veste excelenta si din Franta, acolo unde Gyor o conduce pe Metz la 5 goluri. Daca lucrurile raman asa, HCM va evita Buducnost in sferturi, urmand sa joace cu Dinamo Volgograd

Min 20 - Valentina Elisei marcheaza un gol superb de pe inter: 10-8

Min 19 - HCM-ul a mai scazut motoarele, jucatoarele lui Tone Tiselj si-au pierdut concentrarea, iar diferenta e de doar un gol acum: 9-8

Min 17 - Danezele revin in joc si inscriu trei goluri la rand: 8-6

Min 15 - Paula Ungureanu face un meci perfect pana acum, iar Abbingh inscrie pe atacul HCM-ului

Min 13 - Scorul s-a facut 6-3 intre timp. Burgaard a inscris pentru Viborg

Min 8 - Echipa lui Tone Tiselj e devastatoare pe atac! Do Nascimento inscrie de pe extrema! HCM 5-1 Viborg

Min 7 - Aruncare formidabila a Elizei Buceschi de la 10 metri si scorul e 4-1

Min 5 - Abbingh inscrie din cel de-al treilea sapte metri obtinut de Eliza Buceschi. Viborg marcase la faza anterioara prin Damijanovic. Scorul e 3-1

Min 4 - Inceput extraordinar pentru HCM! Eliza Buceschi scoate al doilea sapte metri, dar Do Nascimento rateaza. HCM conduce insa cu doua goluri

Min 3 - Paula Ungureanu are o parada de senzatie, HCM inscrie pentru 2-0 pe contraatac

Min 2 - Do Nascimento inscrie primul gol al meciului dupa ce Eliza Buceschi a obtinut un 7 metri

Min 1 - A inceput meciul! Atmosfera fantastica in sala de la Baia Mare

HCM Baia Mare se afla in fata celei mai importante performante din istora clubului si are nevoie de un rezultat bun in fata fostei detinatoare a Ligii Campionilor - Viborg.

Campioana Romaniei, condusa acum de Tone Tiselj, are nevoie de o victorie in fata formatiei daneze pentru a fi sigura de calificarea in sferturi, insa jocul rezultatelor o poate face sa mearga mai departe si cu un egal.

Baia Mare se afla pe locul 5 al Grupei 2 din Liga Campionilor inaintea ultimului meci, dar poate termina pe 3 si poate evita in faza urmatoare puternica formatie Buducnost Podgorica.

Baimarencele, care au invins si la Viborg, joaca de la ora 20:00 pe teren propriu. Fetele lui Tone Tiselj sunt considerate favorite, dar antrenorul avertizeaza: "Viborg este o echipa puternica, trebuie sa dam totul. Sper sa avem din nou sala plina".

Viborg a ajuns la Baia Mare cu lotul aproape complet, dupa ce a avut meciuri in Liga Campionilor in care a fost nevoita sa treaca pe foaia de joc doar 8 handbaliste. Singura absenta va fi Maria Fisker, jucatoare care va evolua din sezonul viitor la CSMS Bucuresti.

Danezele au invins in ultimul meci de campionat, miercuri seara, Nykobing, scor 27-26, in timp ce HCM Baia Mare a invins cu 41 la 20 Braila.