"Barcelona, DEZBRACATA la Paris!": recorduri si o noua favorita pentru trofeu - PSG! "E cel mai frumos moment din viata mea!"

Grupe
Data publicarii: Miercuri 01 Octombrie 2014, 11:12
Data actualizarii: Miercuri 01 Octombrie 2014, 11:21

PSG a castigat cu 3-2 meciul cu Barcelona, o partida in care francezii au jucat perfect si au condus cu 1-0 si cu 3-1.

Barcelona a pierdut meciul de la Paris, iar David Luiz i-a dat primul gol pe care l-a incasat in acest sezon, in minutul 10. Un brazilian care joaca pentru seicii la Paris, plecat de la Chelsea: este cel mai scump fundas din istorie.

RECORDURI SI CIFRE

Xavi Hernandez a facut un record frumos, insa intr-o seara trista pentru catalani: el a bifat al 143-lea meci in Champions League, cele mai multe pentru un jucator de fotbal.

Presedintele lui PSG, Nasser El-Khelaifi: "E cel mai frumos moment din viata mea. E cea mai frumoasa victorie! Aveam mare nevoie de victoria asta, aveam mare nevoie sa castigam, toata lumea isi dorea asta", a spus omul cu banii de la Paris, care abia si-a gasit cuvintele dupa partida.

PSG isi pastreaza recordul de invincibilitate in fata Barcelonei pe teren propriu: nu a pierdut niciodata la Paris cand adversari au fost catalanii, in cele trei partide jucate acolo.

Un singur francez a jucat titular pentru PSG in meciul cu Barcelona: mijlocasul Blaise Matuidi, 27 de ani.

Barcelona a mai reusit un record: Leo Messi a marcat in minutul 11, golul egalarii, al 500-lea din istoria catalanilor in Champions League. Stoichkov a dat golul 100, Kluiver cel cu numarul 200, Eto'o a reusit al 300-lea gol, iar Villa a marcat golul 400.

Presa din Spania a fost extrem de acida cu catalanii. Cei de la Marca au fost cei mai duri, scriind pe prima pagina: "PSG a dezbracat-o pe Barcelona!"