ARGINT pentru Romania la Europenele de gimnastica! Performanta fantastica reusita de Marius Berbecar la paralele

Marius Berbecar Campionatul european de gimnastica Gimnastica
Data publicarii: Duminica 19 Aprilie 2015, 17:02
Data actualizarii: Duminica 19 Aprilie 2015, 17:06

Gimnastul Marius Berbecar a castigat medalia de argint, in finala la paralele, in timp ce Andrei Muntean s-a clasat pe locul 5, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier.

Marius Berbecar a intrat al doilea in finala, fiind notat cu 15,300, cu care a cucerit medalia de argint, la egalitate cu Christian Baumann (Elvetia).

La randul sau, Andrei Muntean a fost penultimul pe lista de start, iar in urma evolutiei sale a primit nota 15,133, cu care s-a clasat pe locul 5.

Medalia de aur a fost cucerita de Oleg Verniaiev (Ucraina, 15,866), iar medalia de bronz nu s-a mai acordat.

Romania a cucerit o medalie de aur europeana la paralele masculin dupa 28 de ani.