ARGINT pentru Larisa Iordache! Gimnasta si-a revenit dupa esecul de la barna si a facut un exercitiu excelent la sol!

gimanstica Campionatul Mondial de gimnastica Larisa Iordache Gimnastica
Live Blog

Campionatul Mondial

Data publicarii: Duminica 12 Octombrie 2014, 08:53
Data actualizarii: Duminica 12 Octombrie 2014, 10:39

Larisa Iordache (18 ani), cea mai experimentata sportiva din lotul Romaniei deplasat la Mondialele de la Nanning, a luat astazi a doua medalie de argint, dupa cea de la individual compus.

10:34 12 Oct

Ce desfasurare incredibila! Mustafina a fost la un pas sa-i ia argintul Larisei Iordache. Rusoaica nu a facut un exercitiu extraordinar, dar a depasit-o pe americanca Mykayla Skinner.

Mustafina a luat 14.733 si a trecut peste Skinner, care obtinuse 14.700!

Larisa Iordache ramane pe 2 si se intoarce cu inca o medalie de argint acasa! Americanca Simone Biles a fost fenomenul acestor Campionate Mondiale, obtinand patru medalii de aur - echipe, individual compus, barna si sol!

10:15 12 Oct

Biles a facut si ea un exercitiu fara greseala, cu 1.080 executat perfect in ultima parte. Arbitri au notat-o cu 15.333.

Exercitiul americancei a fost unul bun, insa nu cu atat de mult fata de cel al Larisei Iordache!

10:12 12 Oct

Exercitiu perfect facut de Larisa Iordache la sol! Romanca a terminat Campionatul Mondial in stil mare, insa arbitri i-au dat doar un 14.800, notand dificultatea cu 6.3.

Claudia Frangapane a deschis finala cu o cazatura si a obtinut 13.100. Marele pericol pentru Larisa Iordache este americanca Simone Biles.

09:20 12 Oct

Iata clasamentul final al probei de la barna. Simone Biles castiga titlul mondial, fiind urmata de chinezoaica Bai si de rusoaica Mustafina.

Biles este favorita si in finala probei de la sol, dar noi speram ca Larisa Iordache sa isi revina si sa faca marea surpriza. Finala la sol va avea loc in jurul ore 10:00

09:11 12 Oct

Kyla Ross (SUA) primeste 13.866 si nu reuseste sa treaca peste Larisa Iordache, insa acest lucru este reusit pana la urma de japoneza Asuka Teramoto.

Teramoto a obtinut 14.100 si a trecut pe locul 4. Larisa Iordache incheie pe 5 concursul.

09:05 12 Oct

Ce ghinion pentru Larisa! Lari este a treia sportiva la rand care cade de pe barna in aceasta finala. Romanca a fost penalizata cu un punct si a acumulat o nota de 14.066, clasandu-se pe locul 4.

08:52 12 Oct

Larisa Iordache se pregateste de exercitiul la barna. Americanca Simone Biles este in acest moment pe prima pozitie, dupa ce a obtinut o nota de 15.100.

Romanca are un exercitiu cu o dificultate ridicata si poate spera la primul loc, desi adversarele sale au ridicat mult sacheta. Chinezoaica Yawen Bai a facut si ea un exercitiu foarte bun, obtinand o nota de 15.033.

Rusoaica Mustafina, campioana mondiala en-titre, a primit 14.166.

08:30 12 Oct

Iata si ordinea gimnastelor care vor concura la barna

Larisa Iordache a intrat in finala cu 15.066, dupa Simone Biles, care a obtinut in calific?ri 15.133. In finalele pe echipe si la individual compus, reprezentanta tarii noastre a obtinut cele mai mari note, 15.500 (finala pe echipe) si 15.100 (individual compus).

08:00 12 Oct

Romania va fi reprezentata astazi in finalele pe aparate ale Campionatului Mondial de la Nanning (China) de Larisa Iordache, sportiva calificata la sol si barna.

Larisa Iordache, cea mai experimentata gimnasta din lotul Romaniei, in ciuda varstei fragede, s-a calificat in finale dupa americanca Simone Biles.

Finala la barna va incepe in jurul orei 8:30, ora Romaniei, iar gimnasta din Romania va fi a sasea care va lua startul. Larisa Iordache vine dupa un loc 7 la Mondialul de anul trecut, desfasurat la Anvers.

Ultimul titlu lar barna castigat de o Romana a fost obtinut in 2010, cand Ana Porgras lua aurul la Rotterdam. De altfel, aceea a fost si ultima medalie de aur obtinuta de Romania la un Mondial.