De 22 de ani nimeni nu a mai reusit asa ceva in Germania! RECORDUL INCREDIBIL atins de FENOMENUL Leipzig

Germania
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2016, 11:38
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2016, 11:43

Leipzig traieste un an de vis in Germania.

Nou promovata RB Leipzig, surpriza a actualei editii a campionatului de fotbal al Germaniei, a egalat la puncte liderul Bayern Munchen, dupa victoria cu scorul de 3-1 inregistrata pe teren propriu impotriva lui FSV Mainz 05.

Gazdele au condus cu 3-0 la pauza, gratie dublei lui Timo Werner (min. 3 si 44) si golului inscris de Emil Forsberg (min. 21), Mainz reducand din handicap dupa pauza, prin Stefan Bell (min. 74).

Leipzig a egalat, cu aceasta ocazie, performanta stabilita de MSV Duisburg in sezonul 1993-1994, cand a ramas neinvinsa in primele 10 meciuri disputate dupa promovarea pe prima scena a fotbalului german.

Primele locuri in clasament sunt ocupate de Bayern Munchen si RB Leipzig, cu cate 24 de puncte (departajate de golaveraj), urmate de Hoffenheim si Hertha Berlin, cu cate 20 de puncte, Borussia Dortmund, FC Koln si Eintracht Frankfurt, fiecare cu cate 18 puncte.