Ce cadou de despartire! Borussia Dortmund va juca finala Cupei Germaniei, dupa ce a eliminat Bayern Munchen la penaltyuri!

Data publicarii: Miercuri 29 Aprilie 2015, 00:24
Data actualizarii: Miercuri 29 Aprilie 2015, 20:59

Borussia Dortmund a eliminat Bayern Munchen la loviturile de la 11 metri, dupa 1-1 in timpul regulamentar de joc.

Cadou superb de despartire facut de jucatorii Borussiei pentru antrenorul lor. Fosta campioana a Germaniei a castigat la 11 metri duelul cu Bayern, dupa 1-1 in timpul regulamentar.

Bayern a deschis scorul in minutul 29 pe Allianz Arena chiar printr-un fost jucator al Borussiei. Lewandowski a marcat in prima repriza.

Oaspetii au reusit, insa, sa trimita meciul in prelungiri gratie reusitei bifate de Aubameyang, in minutul 75.

Cele doua reprize de prelungiri nu au mai marcat niciun eveniment important, astfel ca s-a ajuns la loviturile de departajare.

Pe rand, Lahm, Xabi Alonso, Gotze si Neuer au ratat, in timpce Gundogan si Kehl au marcat pentru Borussia. Hummels a fost singurul care a ratat de la oaspeti.

Borussia si-a asigurat astfel calificarea in finala Cupei, unde va da de invingatoarea dintre Arminia Bielefeld si Wolfsburg.