Fanii lui OM l-au "SPANZURAT" pe Valbuena! Derby-ul Frantei, intrerupt timp de 20 de minute din cauza fanilor lui Marseille! VIDEO

Franta
Data publicarii: Luni 21 Septembrie 2015, 07:53
Data actualizarii: Luni 21 Septembrie 2015, 07:57

Fanii lui Marseille au facut tot posibilul sa-i strice seara lui Mathieu Valbuena, fostul idol de pe Velodrome.

Meciul dintre Marseille si Lyon, unul dintre marile derby-uri ale Frantei, a fost intrerupt timp de 20 de minute din cauza fanilor gazdelor.

Acestia au promis ca ii vor face viata un calvar lui Valbuena, considerat un tradator dupa 8 ani petrecuti la Marseille. Valbuena a plecat in 2014 la Dinamo Moscova, dar in aceasta vara a semnat cu Lyon, iar primul meci a fost chiar impotriva fostei sale echipe.

Inainte de startul meciului, ultrasii lui Marseille au spanzurat o papusa imensa cu chipul lui Valbuena in peluza si au transmis un mesaj impotriva lui. "Adevaratii marseillezi joaca doar pentru OM, tu esti un tradator".

Valbuena a fost huiduit la fiecare atingere de minge, iar obiecte zburau catre el de fiecare data cand se apropia de marginea terenului. Arbitrul a decis sa trimita echipele la cabine, iar meciul s-a reluat dupa 20 de minute.

Meciul s-a incheiat la egalitate, scor 1-1, dupa golurile marcate de Lacazette, in minutul 25, si Rekik, in minutul 68. Chiar Valbuena putea fi eroul lui Lyon in prelungiri, cand a ratat doua ocazii imense.