"Am venit, am vazut, am cucerit" Ibrahimovic a iesit din scena! Momentul in care tot stadionul s-a inchinat in fata LEGENDEI Zlatan

Zlatan Ibrahimovic PSG Franta
Data publicarii: Duminica 22 Mai 2016, 15:14
Data actualizarii: Duminica 22 Mai 2016, 15:18

Zlatan Ibrahimovic a marcat ultimile goluri pentru PSG! Si ce goluri! Doua reusite impotriva rivalilor de la Marseille in finala Cupei.

"Am venit, am vazut, am cucerit", a afirmat atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic dupa ultimul sau meci in tricoul echipei Paris Saint-Germain, finala Cupei Frantei, castigata cu scorul de 4-2 in fata formatiei Olympique Marseille, sambata seara pe Stade de France.

"A fost o aventura formidabila pentru mine, mai ales cand se stie cum stateau lucrurile atunci cand am venit si cum sunt ele astazi. Deci, iata, mi-am indeplinit misiunea. Nu am invatat limba franceza, dar am castigat totul. Am venit, am vazut, am cucerit", a declarat Ibrahimovic pentru postul de televiziune France 2.

Starul suedez, in varsta de 34 ani, a disputat cu aceasta ocazie al 180-lea sau meci pentru PSG, cucerind al 12 trofeu national cu gruparea din Hexagon (4 campioanate, 2 Cupe ale Frantei, 3 Cupe ale Ligii franceze si 3 Supercupe). El a inscris in total 156 de goluri in tricoul gruparii din capitala Frantei, in toate competitiile, fiind cel mai bun marcator din istoria clubului Paris Saint-Germain.

In finala cu Olympique Marseille, Ibrahimovic a reusit sa puncte de doua ori: prima oara din penalty, imediat dupa pauza (min.47), iar apoi inca o data in minutul 82. El a parasit terenul de joc in minutul 90, fiind ovationat indelung de fanii lui PSG.

Saptamana trecuta, "Ibra" si-a anuntat plecarea de la PSG, printr-un mesaj pe Twitter, in stilul sau inimitabil: "Am venit ca un rege, plec ca o legenda".

Viitoarea destinatie a atacantului suedez pare sa fie campionatul Angliei, unde ar putea lucra din nou sub comanda antrenorului Jose Mourinho, la echipa Manchester United.

Click aici pentru a vedea ce gol a marcat Zlatan cu Marseille!