Astazi se implinesc 33 de ani de la Craiova - Benfica. Prima echipa care a jucat o semifinala europeana si celebra bara indoita care ne-a tinut departe de finala

Fotbal intern
Data publicarii: Miercuri 20 Aprilie 2016, 16:23
Data actualizarii: Miercuri 20 Aprilie 2016, 16:37

Steaua - Dinamo! Azi, 21:30, LIVE LA PRO TV! Bucurati-va de fotbal!

20 aprilie 1983. Dupa 0-0 la Lisabona, Craiova avea nevoie de o victorie pentru a merge mai departe, in finala cupei Uefa, unde ar fi jucat cu Anderlecht. Ilie Balaci a deschis scorul din lovitura libera, in minutul 17, iar Benfica a egalat prin Filipovic. Ambele echipe au mai avut o bara pana la final, insa Craiova a fost eliminata desi nu a pierdut niciun meci in acel sezon in Europa. La acel moment era cea mai mare performanta a unei echipe romanesti in Europa.

1983 a fost anul in care au aparut Mircea Lucescu si mitul European al echipelor romanesti. Niciodata nu trecusem de sferturi in aproape 30 de cupe europene, insa intr-o singura saptamana s-au jucat doua meciuri extrem de importante. Pe 16 aprilie a fost Romania 1-0 Italia, iar 4 zile mai tarziu a fost Craiova - Benfica.

Craiova a facut 0-0 la Lisabona cu Benfica in primul tur al semifinalei cupei UEFA. Pe teren au aparut Ciupitu, o rezerva, care a facut un meci excelent si Lita Dumitru. Pe 16 aprilie Romania a invins Italia cu 80.000 de oameni scoati – prima si singura noastra victorie in fata unei campioane mondiale en-titre.

Pe drum autobuzul Craiovei s-a defectat pe autostrada cu 3 zile inainte de returul semifinalei. Balaci, Camataru, Lungsi Stefanescu erau obositi si in ziua meciului, 20 aprilie, acum 33 de ani, si imparteau bilete profesorilor de la Universitate.

Craiova a condus la pauza cu 1-0, prin golul Balaci. Filipovici, care ulterior a fost antrenor la Ceahlaul a egalat si Crisan a lovit bara – oltenii au masurat poarta si era mai jos, lemnul se curbase, cu vreo 3 centimetri. In plus cartea verde a celui mai bun jucator de la Benfica – Stromberg, venise intr-un timp record.

Toata vara lui '83 oamenii au fost alimentati de zvonul ca meciul Craiova –Benfica se rejoaca – Revista Flacara l-a trimis pe Dumitru Graur intr-un drum cu peripetii la Stockholm sa verifice cum a avut loc transferul – a fost sau nu facut la timp. Imediat replica a venit de la Dinamo – semifinala de Cupa Campionilor anul urmator, 1984, cand a avut ghinionul sa joace cu Liverpool si sa rateze ocazie uriasa la 0-0 pe Anfield, si campania Stelei, 85-86, terminata cu castigarea Cupei Campionilor Europeni.