LA MULTI ANI "CUPA CAMPIONILOR!" 29 de ani de la cea mai importanta zi din istoria fotbalului romanesc! Asta este povestea UNICA a orelor care au marcat Romania

Steaua 1986 Cupa Campionilor Europeni Fotbal intern
Data publicarii: Joi 07 Mai 2015, 00:06
Data actualizarii: Joi 07 Mai 2015, 00:30

7 Mai '86. Sevilla. Steaua castiga Cupa Campionilor. Duckadam magic la penalty-uri, Balint si Lacatus indiferenti la asaltul emotional din tribuna. Gol! Gol! "Suntem finalisti! Am castigat CUPA!", s-a transformat in formula de salut pentru oamenii care au trait ca suporteri, si nu ca tovarasi.

BUCURATI-VA DE FOTBAL

Traim si azi miracolul de la Sevilla! O data, de doua ori, de trei, de patru ori la rand am auzit: APARA DUCKADAM! Si nici acum nu stim dac-a fost vis sau chiar am adus Cupa Campionilor la Bucuresti!

Piturca e neschimbat Fiara Lacatus ridica si acum tribunele in picioare. Anghel Iordanescu – numele lui e sinonim cu RESPECT, GENERALE! Joi 7 mai, de la 7 seara, la Sport.ro traim VISUL pe repeat: Steaua 86 – Barcelona! In deschidere de la 6: Special: Dan Petrescu, Duckadam si Tudorel Stoica - meci cu amintirile pe masa! LIVE LA SPORT.RO!

29 de ani de la Finala de la Sevilla

Generatii intregi au crescut cu povestea lor, s-au nascut cu numele lor si traiesc in continuare bucurandu-se de fiecare data de cea mai pare performanta pe care fotbalul romanesc a reusit-o vreodata.

"Pentru o noapte Steaua a fost stapana Europei. Cel mai usor penalty a fost al treilea. Stiam o ca o sa dea tot in dreapta", isi aminteste Duckadam.

Au fost ore pe care nimeni nu le poate uita. Europa a fost pentru o noapte cucerita de un nume invizibil pentru marile puteri. Barcelona, Real Madrid, Bayern Munchen, Benfica sau marile echipe ale Angliei au fost eclipsate de performanta unor baieti care nu numai ca au crezut in imposibil, dar au cucerit ceea ce pana atunci parea imposibil.

Astazi, Steaua si fotbalul din Romania sarbatoresc 29 de ani de la cea mai frumoasa seara pe care fotbalul nostru a dat-o vreodata. E ziua "Revelionului" din fotbalul romanesc, iar www.sport.ro va arata minut cu minut ce s-a intamplat in finala magica in fata Barcelonei.

Ceausescu i-a premiat cu un ARO si un video

Era fita pe vremuri sa iesi cu un ARO pe strada, povestesc eroii de la Sevilla.

Pentru castigarea Cupei Campionilor, fiecare stelist a primit un ARO si un Video. In '86, Aro era cea mai scumpa masina de la noi. Omul care a ridicat Cupa Campionilor la Sevilla, Iovan a urcat din nou intr-un Aro.

"Vezi ma, cu ce ne plimbam, si acuma numai BMW-uri si alte lucruri. Pe vremea noastra, Aro era foarte la moda! Cum sunt acum masinile de lux , jeepurile. Un Aro la vremea respectiva era cat o vila pe Primaverii", spune Stefan Iovan.

Ca sa faca rost de bani, eroii de la Sevilla le-au vandut imediat: "Ne-am folosit de ele, unii o jumatate de an, unii un an, dupa care le-am dat la o persoana din Alba Iulia, un cioban!", spune Iovan.

Pentru stelisti, Ceausescu ridicase interdictia de pe sosele - puteau circula si in zilele cu sot si in cele fara sot !

"Cand ne-a chemat Causescu si am dat mana cu el, fiecare si-a oprit o poza si cand ne oprea militia aratam mana cand dadeam mana cu Ceausecu si nu mai intrebau nimic!"

LIVE-TEXT :) Filmul celui mai frumos 0-0 din istoria Stelei

ASA S-A SCRIS ISTORIA FINALEI:
Specialistul Majearu bate primul: Apara Urruti! Ramane 0-0
Sut Alesanco... Apara Duckadam!
Boloni nu poate sa rateze! Ba da! Urruti e din nou pe faza!
Pedrazza se apropie de balon, trage... din nou Duckadam magnific! Duckadam ne tine in meci!
E randul rebelului Lacatus! Sut in forta GOOOOOL! 1-0 pentru Steaua!!!
Nou-intratul Pichi Alonso bate pentru Barcelona... INCREDIBIL DUCKADAM! INCREDIBIL! Inca un penalty aparat!
Balint e al 4-lea om trimis de Ienei sa execute. INCA O DATA GOOOOL! 2-0!
Duckadam ne poate aduce Cupa! Sut Marcos! DUCKADAAAAM! Aparaaa Duckadam! Am castigat Cupa! Suntem finalisti! Am castigat Cupa!

Meciul se incheie! Steaua - Barceona se va decide la penalty-uri!

Min 114: Balint trimite de la mare distanta din lovitura libera, mingea este deviata de zid si Urutti n-are probleme.

Min 112: Marin Radu intra in locul lui Piturca.

Min 111:
Pichi Alonso intra in locul lui Archibald la Barcelona.

Min 111: Faza frumoasa de atac a Stelei, Lacatus paseaza gresit spre Piturca. Iordanescu ii reproseaza modul in care a tratat o sansa importanta de gol.

Min 108: Marcos trimite un sut care ii da emotii lui Duckadam, mingea trece pe langa.

Min 106: Ultimele 15 minute din finala de la Sevilla!

Min 105: Se incheie prima repriza de prelungiri. Steaua mai are 15 minute pentru a forta victoria inainte de penalty-uri!

Min 100: Duckadam iese din poarta la o minge trimisa pe Archibald, respinge numai pana la un adversar, insa reluarea acestuia trece peste.

Min 96: Scotianul Archibald cade in careu si pretinde ca a fost faultat de Boloni! Vautrot a vazut ca nu a fost decat simulare!

Min 91: S-a reluat meciul! De la statia de amplificare a stadionului s-a auzit in intreaga repriza imnul Barcelonei.

Min 90: S-a terminat meciul! Steaua a rezistat 90 de minute in fata Barcelonei! Urmeaza prelungirile!

Min 84: Schuster este inlocuit de Calaramunt! Germanul, vedeta la Barcelona, nu mai asteapta finalul! Pleaca direct la hotel cu un taxi!

Min 73: Surpriza imensa! Ienei il introduce pe secundul Iordanescu in teren! Balan este inlocuit!

Min 70: Primim informatii din tara. In Oltenia, intr-un oras de 25.000 de locuitori, e pana de curent! Bezna totala, nimeni nu mai vede meciul! Toata lumea a iesit la balcoanele apartamentelor si asteapta sa se intample ceva! Tovarasii de la Primarie transmit ca, pentru moment, nu se poate face nimic! Suporterii Stelei raman alaturi de baietii lui Ienei datorita unui aparat de radio cu baterii!

Min 69: Archibald poate deschide scorul! Centrare de pe partea stanga, scotianul e singur in 7 metri, reia cu capul, dar mingea evita cadrul portii! Duckadam plonjeaza imperial!

Min 65: Archibald ii trimite lui Carrasco, ramas singur cu Duckadam, dar de la margine se ridica fanionul pentru offside

Min 63: Bomba a lui Boloni de la 25 de metri. Urutti rezolva greu!

Min 60: Majearu trage din afara careului! Superb! Din pacate, Urruti scapa doar cu emotii puternice!

Min 55: Majearu trece superb de mai multi adversari, dar fentele sale nu sunt rasplatite nici macar cu o reluare TV!

Min 52: Piturca trece de dou adversari, trimite la Boloni, mai departe in stanga, la Barbulescu, fundasul ii trimite inapoi lui Boloni, al carui sut cu piciorul drept nu-i pune niciun fel de problema lui Uruti!

Min 46: A inceput repriza a doua. Steaua mai are 45 de minute pentru a incerca sa castige Cupa Campionilor!

Ienei le spune la pauza jucatorilor ca e multumit de ceea ce au facut in prima repriza si le cere sa fie mai insistenti pe faza ofensiva.

Repriza se incheie! Steaua a rezistat in fata Barcelonei!

Min 45: Duckadam prinde cu siguranta o centrara trimisa din lovitura libera de pe partea dreapta de Schuster.

Mai sunt cateva minute pana la pauza. Ienei ii striga lui Balint de pe margine: "Fara frica Gabi, intra la ei!"

Min 38: Tiki Taka Barcelona! Scuster pentru Carrasco, centrare din apropierea liniei de fund, Marcos e plasat excelent la coltul lung, insa Barbulescu intervine la sacrificiu si respinge!

Min 34: Marcos ii ia fata lui Belodedici in coltul careului, trage superb, balonul trece peste!

Min 28: Scuster executa direct pe poarta o lovitura libera din lateral, Duckadam iese din instinct si prinde! Nimeni nu a atacat coltul scurt!

Min 26 Gerardo trage de la marginea careului dupa un corner, mingea nu-l supara pe Duckadam!

Min 23:
Bumbescu in duel cu Archibald. Englezul ajunge in panourile publicitare! Barca are lovitura libera, Bumbescu respinge in afara terenului.

Min 10: Lacatus intra pentru prima oara in careul advers, Alesanco respinge din fata lui.

Min 1: A inceput meciul!

ULTIMUL SFAT al lui Ienei inainte de meci: "Ganditi-va ca sunt suporterii nostri toti cei din tribuna, au culorile noastre!"

UPDATE Iovan si Alesanco sunt la mijlocul terenului alaturi de arbitrul Vautrot. Catalanul castiga tragerea la sorti. Barcelona are mingea!

UPDATE In tribune, fanii aprind fumigene. De la statia de amplificare li se cere suporterilor sa renunte pentru a nu risca intreruperea partidei.

UPDATE
Barcelona intra la cabine cu doua minute inaintea Stelei. Actorul Alexandru Arsinel e seful de galerie al romanilor!

UPDATE Iese si Barcelona de la vestiare, incalzirea lor nu dureaza mai mult de 20 de minute. Fiecare sut pe care il trag este insotit de ole-urile tribunei.

UPDATE Tudorel Stoica, indisponibil pentru finala, face glume cu Iordanescu. Il duce in fata locului din tribuna unde era sotia lui si ii arata ca Puiu are tricoul de joc pe sub treningul de antrenament.

UPDATE Steaua iese prima la incalzire. Bumbescu apare primul pe teren, apoi ies Barbulescu, Iovan si Balint. Apare si Boloni. Loti e superstitios, iese de fiecare data dupa Bumbescu.

UPDATE Belodedici pe tunel catre coechipieri: Mi se taie respiratia, nici nu aud ce vorbim intre noi!

UPDATE: Inainte de meci, presedintele Nunez a intrat in vestiarul Barcelonei alaturi de un sponsor, care a propus sa le fie data o suma de bani jucatorilor Stelei! Alesanco se opune! "Nu vrem asa ceva, noi suntem 55.000, ei sunt 28, ii batem pe teren!"

Steaua: Duckadam - Iovan, Belodedici, Bumbescu, Barbulescu - Balint, Balan, Boloni, Majearu - Lacatus, Piturca
Antrenor Emeric Ienei

Barcelona: Urruti - Gerardo, Miguelli, Alesanco, Julio Alberto - Victor, Schuster, Marcos, Pedrezza - Archibald, Carrasco
Antrenor Terry Venables

Un roman apara din nou la Sevilla pe 7 mai, dupa 29 de ani

La 29 de ani de la performanta fabuloasa reusita de Duckadam la Sevilla, pe Ramón Sánchez Pizjuán, un nou portar roman va avea ocazia sa apere si sa scrie istorie.

Tatarusanu va juca pentru Fiorentina in semifinalele Europa League, in direct la Sport.ro, de la 22:00, cu Sevilla pe stadionul pe care Duckadam a scris istorie.