VIDEO | Ungaria, infrangere soc suferita pe teren propriu, in minutul 89! Ce s-a mai intamplat in grupa Romaniei

Euro 2016 Finlanda Irlanda de Nord Romania Ungaria Fotbal extern
Data publicarii: Luni 08 Septembrie 2014, 09:06
Data actualizarii: Luni 08 Septembrie 2014, 09:30

Romania a debutat cu dreptul in grupa F de calificare la EURO 2016, castigand cu 1-0 la Atena, impotriva Greciei. Ungaria, una dintre principalele contracandidate, a fost invinsa surprinzator pe teren propriu, in timp ce Finlanda a castigat in Insulele Feroe.

Grupa F a preliminariilor EURO a debutat cu trei victorii ale oaspetilor, Romania invingand cu 1-0 Grecia lui Ranieri, Finlanda trecand de "pescarii" din Feroe, iar Ungaria fiind invinsa surprinzator de Irlanda de Nord.

Considerata una dintre principalele contracandidate ale Romaniei la locurile 1-2 ale grupei, Ungaria a cedat la Budapesta in fata nationalei mai slab cotate a Irlandei de Nord, care a reusit sa intoarca soarta partidei in minutele 81 si 89 si sa castige prin golurile lui McGinn si Lafferty.

Niciodata calificati la un turneu final al EURO, nord-irlandezii lui Michael O'Neill, antrenor care a mai trecut doar pe la Brechin City si Shamrock Rovers, spera acum la o surpriza.

In celalalt meci al Grupei F, Finalnda a invins cu 3-1 in Insulele Feroe, dupa ce a fost condusa cu 1-0. Golurile oaspetilor au fost marcate de Riku Riski (de doua ori) si Roman Eremenko, in timp ce pentru feroezi a inscris Holst.

VIDEO - REZUMATUL MECIULUI UNGARIA 1-2 IRLANDA DE NORD

Ungaria (3-4-3): Gulacsi; Vanczak, Liptak, Juhasz; Gyurcso (Lovrecsics 59), Varga, Tozser, Balogh; Rudolf (Kovacs 70), Nikolic (Priskin 46), Dzsudzsak