Nationalele care au oferit un moment scandalos la Euro U21 isi disputa finala! Portugalia, umilinta incredibila pentru Germania care i-a dat Romaniei 8-0

EURO U21 Germania U21 Portugalia U21 Romania U21 Suedia U21 Fotbal extern
Data publicarii: Luni 29 Iunie 2015, 10:15
Data actualizarii: Luni 29 Iunie 2015, 10:33

•Duelul dintre Portugalia si Suedia, ultimul din grupa B a MEuropeanului U21, a provocat revolta printre fanii fotbalului, dar mai ales in Italia, tara afectata direct de "micul blat" pus la cale chiar pe teren
•Acum, cele doua nationale se vor intalni din nou, de aceasta data in finala competitiei

Portugalia si Suedia isi vor disputa marti, 30 iunie, suprematia in fotbalul european, la nivel de U21. Cele doua nationale, protagonistele unui moment scandalos in faza grupelor, atunci cand timp de 5 minute au facut figuratie pe teren pentru a se putea califica impreuna in dauna Italiei, au trecut in semifinale cu 5-0 de Germania, respectiv 4-1 de Danemarca.

Portugalia, o echipa ale carei vedete joaca la Monaco (Bernardo Silva) si Benfica (Ivan Cavaleiro), a trecut cu un scor neverosimil de nationala Germaniei si de urmasii campionilor mondiali Muller si Schweinsteiger. 5-0 e scorul umilitor administrat de Portugalia Germaniei, la capatul unui meci in care pustii lusitani au facut spectacol total.

Joao Mario, Ivan Cavaleiro ori Bernado Silva, fotbalisti care au deja cote importante, insa mult mai putin mediatizati decat jucatori de aceeasi varsta din Anglia sau Spania, se vor duela in ultimul act cu o suedie fara nume mari, insa al carei spirit de echipa a prevalat.

Protagonistele unui moment scandalos

Cele doua nationale s-au calificat impreuna in faza sferturilor dupa ce au dat-o la pace in meciul direct. Portugalia si Suedia au incheiat 1-1, insa nu scorul a fost cel care a socat, ci desfasurarea ultimelor minute.

Jucatorii celor doua echipe au facut non-combat in ultimele minute ale partidei, suedezii oprindu-se si "admirandu-si" adversarii cum schimba pase in propria jumatate.

Victima colaterala a fost Italia, cea care a terminat la egalitate de puncte cu Suedia, insa care a avut dezavantajul meciului direct, pierdut cu 1-2.

La final, un fotbalist suedez, Victor Nilsson Lindelof, a recunoscut chiar ca "blatul" a fost decis pe teren: "I-am spus lui Bernardo Silva (n.r unul dintre jucatorii Portugaliei) ca noi o sa o lasam mai moale".

Dupa meci, Stefano Sturaro, fotbalist la Juventus si unul dintre jucatorii importanti ai Italiei U21, a scris si el pe Twitter: "Cainii sarbatoresc pe cadavrele leilor, crezand ca au castigat. Leii raman insa lei, iar cainii vor fi intotdeauna caini".

Portughezii au umilit Germania care i-a dat 8-0 Romaniei

La fel de interesant este si faptul ca nationala Portugaliei a invins in semifinale la un scor halucinant marea favorita a competitiei, Germania. Lusitanii au defilat in fata celor care ar trebui sa fie urmasii campionilor mondial Muller ori Schweinsteiger.

Aceeasi Germanie invingea Romania cu 8-0 in septembrie 2014. Pentru Romania jucau atunci Branescu (Juventus), Balasa (Roma), Steliano Filip (Dinamo), Bumba (ASA Targu MUres la acea vreme), Gabi Iancu (Steaua) ori George Puscas (Inter).

Hofmann, Schulz, Da Costa si Stark nu aveau insa mila si castigau cu 8-0 meciul cu echipa antrenata la acea vreme de Viorel Moldovan.