Data publicarii: Duminica 30 Septembrie 2012, 19:41
Data actualizarii: Duminica 30 Septembrie 2012, 19:47

Mihai Marinescu a ratat podiumul in ultima cursa din Formula 2.

Putin i-a lipsit lui Mihai Marinescu sa isi ia la revedere de la Formula 2 cu un loc pe podium. N-a reusit sa treaca in ultimul tur de britanicul Bacheta.

La Monza, romanul a facut o cursa senzationala. A plecat de pe 10, dupa ce a gresit in calificari, dar a recuperat 6 locuri si a terminat pe 4. A avut si noroc. Neamtul Pommer a abandonat dupa ce i-a explodat un cauciuc, dar Marinescu n-a adunat destule puncte ca sa treaca de el si in clasamentul general.

A terminat sezonul pe locul 5, la fel ca anul trecut. Un elvetian, Zanella a castigat cursa, britanicul Bacheta a fost cel care s-a bucurat cel mai mult. A ridicat trofeul de campion dupa ce a scapat de emotiile pe care i le-a dat Marinescu in ultimul tur.

Pentru performanta lui, britanicul va primi si un premiu pe masura - o sesiune de teste in Formula 1, alaturi de echipa Williams-Renault