Rosberg castiga in Belgia si recupereaza puncte fata de Hamilton, dar etapa a fost umbrita de accidentul inspaimantator al lui Magnussen

Formula 1 f1 Lewis Hamilton Nico Rosberg F 1
Data publicarii: Duminica 28 August 2016, 17:05
Data actualizarii: Duminica 28 August 2016, 17:15

Germanul Rosberg a castigat etapa a 13-a a sezonului din Formula 1, dupa ce a trecut primul linia de finish pe circuitul din Belgia. Acesta a fost urmat de Ricciardo si de liderul clasamentului general, britanicul Lewis Hamilton.

Nico Rosberg a plecat primul de pe grila de start si tot primul a trecut linia de finish. Germanul de la Mercedes a castigat Marele Premiu al Belgiei si a recuperat cateva puncte in clasamentul pilotilor fata de coechipierul Lewis Hamilton.

Al doilea pilot care a trecut linia de sosire a fost Daniel Ricciardo (Red Bull), urmat de Lewis Hamilton (Mercedes), care a recuperat senzational, dupa ce a plecat de pe pozitia 21.

Cursa a fost insa umbrita de accidentul teribil suferit de Magnussen, in turul al 6-lea. Acesta a pierdut controlul si a intrat intr-un parapet. Desi masina s-a facut praf, acesta a scapat ca prin minune si a plecat la boxe pe propriile picioare.