Moment istoric in Formula 1 si o surpriza de proportii: un pilot care conduce cu "mamaliga" in geam a castigat Marele Premiu al Spaniei

Max Verstappen Formula 1 F 1
Data publicarii: Duminica 15 Mai 2016, 17:23
Data actualizarii: Duminica 15 Mai 2016, 17:30

Olandezul Max Verstappen este cel mai tanar pilot castigator intr-o cursa din Formula 1.

Pilotul olandez Max Verstappen, de la Red Bull, a castigat surprinzator Marele Premiu al Spaniei de Formula 1, disputat duminica pe circuitul catalan Montmelo, si la 18 ani a devenit cel mai tanar pilot invingator intr-o cursa a ''Marelui Circ''.

Verstappen si-a obtinut permisul de conducere in urma cu 3 luni :)

Olandezul a rezistat cu brio pe finalul cursei atacurilor finlandezului Kimi Raikkonen (Ferrari), clasat al doilea la 616/1000, in timp ce ultima treapta a podiumului a fost ocupata de germanul Sebastian Vettel (Ferrari). Verstappen a preluat sefia cursei in turul 33 si a mentinut-o pana la final.

Vettel, invingator in Marele Premiu al Italiei in 2008, detinea recordul anterior de precocitate cu 21 ani.

Hamilton si Rosberg s-au acrosat si au abandonat in primul tur

Campionul mondial en titre Lewis Hamiltom si Nico Rosberg, liderul pilotilor din acest sezon, s-au acrosat in primul tur al Marelui Premiu al Spaniei de Formula 1 de la Montmelo si au fost nevoiti sa abandoneze.

Plecat din pole position, Hamilton a fost surprins de coechipierul sau de la Mercedes si cand a incercat sa revina in frunte, a fost impins in decor de german, iar ambii piloti au fost nevoiti sa abandoneze.

Rosberg obtinuse in acest sezon 4 victorii din 4 curse pana la MP al Spaniei.