FORMULA 1: Hattrick Nico Rosberg! Victorie si in China, trei din trei in 2016! Incidente la start!

F 1
Data publicarii: Duminica 17 Aprilie 2016, 11:14
Data actualizarii: Duminica 17 Aprilie 2016, 11:19

Vettel a terminat al doilea, dupa ce l-a start a avut un incident cu coechipierul sau de la Ferrari, Kimi Raikkonen, in care a fost implicat si rusul Kvyat

Nico Rosberg a castigat autoritar Marele Premiu de Formula 1 al Chinei, obtinand astfel a treia victorie din tot atatea curse in 2016. Cu tot cu ultimele curse din 2015 este a sasea victorie la rand pentru Rosberg. “Cel mai echilibrat monopost pe care l-am avut vreodata”, le-a transmis pilotul german membrilor echipei Mercedes.

Rosberg a plecat din pole-position, dar Ricciardo, pornit al doilea, a trecut in prima pozitie dupa virajul intai. Inevitabilul s-a produs insa pana la urma, iar Rosberg a revenit in frunte in turul al patrulea dupa o problema a lui Kvyat la pneul stanga spate, care a provocat chiar intrarea safety-car-ului. Pe locul al doilea a terminat Sebatian Vettel, dupa ce la start a intrat in coliziune cu coechipierul sau de la Ferrari, Kimi Raikkonen. Kvyat a venit “ca un nebun” a explicat Vettel incidentul care l-a scos pe Raikkonen de pe circuit, iar lui Hamilton i-a avariat aripa fata. Rusul Kvyat (Red Bull) a terminat pana la urma al treilea. “Am pilotat intr-o cursa, n-am facut accident. Suntem amandoi pe podium”, i-a spus Kvyat la final lui Vettel, inaintea premierii.

Ricciardo (Red Bull), cel care a reusit in premiera in 2016 sa sparga linia 1 de start exclusiv Mercedes, a sosit al patrulea, urmat de Raikkonen si Massa (Williams). Hamilton a terminat pana la urma pe locul al saptelea. Top 10 a fost completat de Max Verstappen si Carlos Sainz (ambii Toro Rosso), respectiv Bottas (Williams).

Perez (Force India), Alonso si Button (de la McLaren) au incheiat grupul pilotilor care au terminat cursa sub un tur distanta fata de invingator. In ciuda incidentelor, nu s-a consemnat niciun abandon in Marele Premiu al Chinei!

Rosberg are acum 36 de puncte avans in clasamentul general fata de coechipierul sau, Lewis Hamilton, aflat pe pozitia a doua.