"A fost un weekend fantastic pentru mine" Nico Rosberg a cucerit Marele Premiu al Bahrainului

Nico Rosberg Marele Premiu al Bahrainului F 1
Data publicarii: Duminica 03 Aprilie 2016, 20:23
Data actualizarii: Duminica 03 Aprilie 2016, 20:28

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a castigat Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului, duminica seara, pe circuitul de la Sakhir, din apropiere de Manama, in fata finlandezului Kimi Raikkonen (Ferrari) si a britanicului Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din pole position.

Celalalt pilot al scuderiei Ferrari, germanul Sebastian Vettel, nu a putut lua startul din cauza unei probleme de motor in turul de incalzire.

Aceasta este a 16-a victorie a lui Rosberg in Formula 1, dintre care doua la rand in 2016 si cinci consecutive luand in calcul si ultimele trei manse ale sezonului 2015.

Pilotul german, plecat de pe prima linie, a facut o cursa perfecta si a profitat la maximum de acrosajul din primul viraj dintre Hamilton, care a ratat startul, si finlandezul Valtteri Bottas (Williams).

"A fost un weekend fantastic pentru mine. Sunt foarte fericit", a declarat vicecampionul mondial pe podium. El a terminat cu 2 secunde avans fata de Raikkonen, care nu l-a putut ataca regulamentar in cele 57 de tururi ale cursei.

Sub podium, ca si la Melbourne, australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) l-a devansat pe francezul Romain Grosjean (Haas), al 5-lea, deci, si in puncte pentru a doua cursa la rand, desi scuderia sa americana este debutanta in F1.

La debutul sau in F1, belgianul Stoffel Vandoorne (McLaren), care l-a inlocuit pe Fernando Alonso, accidentat, a terminat si el in puncte, pe locul 10, in fata danezului Kevin Magnussen (Renault).

17. Rio Haryanto (Indonezia/Manor-Mercedes) la 1 tur

Cel mai rapid tur al cursei a fost realizat de Nico Rosberg (Germania/Mercedes), 1:34.482 in al 41-lea tur (medie: 206,211 km/h).

Au abandonat Sebastian Vettel (Germania/Ferrari), Jolyon Palmer (Marea Britanie/Renault), Jenson Button (Marea Britanie/McLaren-Honda), Esteban Gutierrez (Mexic/Haas-Ferrari) si Carlos Sainz Jr. (Spania/Toro Rosso-Ferrari).

in clasamentul mondial al pilotilor, lider este Rosberg, cu 50 puncte, urmat de Hamilton - 33 puncte, Daniel Ricciardo - 24 puncte etc.

La constructori, lider este Mercedes-AMG, cu 83 puncte, urmata de Ferrari - 33 puncte, Red Bull - 30 puncte, Williams - 20 puncte.