Data publicarii: Vineri 23 Octombrie 2009, 01:42
Data actualizarii: Vineri 23 Octombrie 2009, 11:59

Steaua a pierdut primul razboi cu turcii. Fenerbahce a fost un adversar greu pentru jucatorii lui Stoichita, care au uitat sa dea gol. In trei meciuri jucate in Europa League Steaua nu a inscris niciun gol si este pe ultimul loc in grupa H.

Cu bilete date doar cu buletinul si cuponul de pensie, Steaua a avut sansa in prima repriza cu Fenerbahce - Zapata a fost ingerul pazitor. A scos suturile lui Kazim Kazim de doua ori.

Kazim Kazim nu a mai dat gres in a doua repriza - a deschis scorul din pasa lui Roberto Carlos. Kapetanos a fost ghinionistul serii - a ratat cele mai mari ocazii ale Stelei. Grecul a fost sustinut din tribuna de parintii sai , veniti pentru prima data in Romania la un meci al Stelei. Nici Dayro Moreno, intrat in a doua repriza nu a putut sa ajute Steaua

S-a terminat 1-0 pentru Fenerbahce si Steaua e ultima in grupa cu 2 puncte. In celalalt meci al grupei, Serif Tiraspol a reusit surpriza serii dupa ce a batut pe Twente cu 2-0.

Steaua: 1. Zapata - 4. Golanski, 17. Baciu, 24. Ghionea, 5. I. Rada - 7. Szekely (23. D. Moreno '67), 26. Bicfalvi (25. Onicas '42), 14. Toja, 16. Nicolita - 9. Kapetanos, 11. Surdu. Antrenor: Mihai Stoichita.

Fenerbahce: 1. Volkan - 77. Gokhan Gonul, 58. Bilica, 6. Lugano, 3. Roberto Carlos - 66. Mehmet Topuz, 5. Emre, 27. Santos (17. Bilgin '89) - 16. Cristian, 20.Ozer (6. Vederson '71) - 8. Kazim (21. Selcuk '86). Antrenor: Christoph Daum.

Cartonase galbene: Bicfalvi '19, Golanski '37, Toja '88 / Lugano '28, Kazim '45+2, Emre '82, Gonul '90.

Meciul a fost condus de o brigada din Scotia formata din Douglas McDonald (central), William Conquer si Graham Chambers (asistenti). Asistentii suplimentari au fost Alan Muir si Steve Conroy, iar rezerva Steven Mclean. Delegatul UEFA a fost desemnat norvegianul Svein Johannessen, iar observatorul pentru arbitri a fost ungurul Laszlo Vagner.

Meciul de pe arena Steaua a fost urmarit de aproximativ 14.000 de spectatori, intre care s-au aflat si aproape 1.200 de fani ai oaspetilor.

O parte a fanilor care il contesta pe finantatorul Stelei, Gigi Becali, a stat la tribuna a II-a. Peluza Sud a fost ocupata de aproximativ o suta de persoana, iar Peluza Nord a fost doar pe jumatate ocupata.

La prezentarea echipelor, antrenorul Mihai Stoichita a fost singurul huiduit.
Suporterii au continuat sa-l conteste pe finantatorul Gigi Becali, iar majoritatea spectatorilor au aplaudat gestul lor.

*Rezumatul poate fi urmarit doar de utlizatorii din Romania doar din cauza restrictiilor impuse de UEFA.