Trei romani sunt in top in Europa League, niciunul de la Steaua! Stanciu e pe primul loc la un capitol la care nu-si dorea

Nicolae Stanciu Anderlecht Constantin Budescu Denis Alibec Europa League
Data publicarii: Vineri 21 Octombrie 2016, 10:57
Data actualizarii: Vineri 21 Octombrie 2016, 11:04

Steaua si Astra pastreaza sanse de calificare in primavara europeana dupa rezultatele de aseara.

Daca Steaua nu a reusit decat un egal pe propriul teren cu FC Zurich si are doar 2 puncte dupa primele 3 partide, victoria Astrei de la Plzen o readuce in ecuatia calificarii. Echipa lui Marius Sumudica este pe locul 3 in clasamentul grupei E, cu 1 punct peste Viktoria la 2 in spatele celor de la Austria Viena si AS Roma.

Rezultatele sub asteptari ale Stelei din grupa se vad si in topurile acestui sezon de Europa League. Singurul stelist care apare este Gabi Enache pentru cartonasul rosu primit in partida cu Osmanlispor.

Cei doi jucatori ai Astrei care au fost decisivi cu Viktoria Plzen, Budescu si Alibec, apar in topuri pozitive - Alibec este pe locul 3 in topul suturilor pe spatiu portii, in timp ce Budescu a ajuns la 3 pase de gol in 3 partide, fiind depasit doar de Giuliano de la Zenit si Totti de la AS Roma.

Un alt roman prezent in topuri este Nicolae Stanciu - jucatorul lui Anderlecht este pe primul loc, la egalitate cu Coulibaly de la Gent, la numarul de suturi pe langa poarta! Anderlecht este pe primul loc in grupa C cu 5 puncte, la egalitate cu St Etienne si Mainz. Egalul din Germania de aseara, 1-1, a fost obtinut imediat dupa iesirea lui Stanciu din minutul 60 - Teodorczyk a egalat 5 minute mai tarziu.