Steaua vorbeste pe o singura voce: dupa Galca, jucatorii au si ei un mesaj pentru Gigi Becali! Ce i-a transmis Chipciu dupa meci:

Chipciu Costel Galca Steaua Europa League
Data publicarii: Vineri 19 Septembrie 2014, 07:49
Data actualizarii: Vineri 19 Septembrie 2014, 08:02

Steaua 6-0 Aalborg | Steaua s-a instalat pe prima pozitie in grupa de Europa League, iar jucatorii le promit suporterilor ca acesta va fi locul calificarii in primavara europeana.

In fata unor tribune goale, stelistii au dat aseara recital de goluri pe National Arena. Reprizele au aratat complet diferit - in prima parte a jocului, Arlauskis a facut minuni in poarta, pentru ca dupa minutul 50 oamenii de atac sa isi verse in poarta danezilor toata frustrarea acumulata in deplasarea de cosmar de la Sofia.

Victoria entuziasmanta le-a dat aripi stelistilor, iar dupa meci, unul dintre liderii vestiarului, Alexandru Chipciu, a tinut sa ii transmita un mesaj lui Gigi Becali. Jucatorii si-au primit salariile restante, dar vor si prime de obiectiv pentru Europa League, dorinta ce fusese exprimata si de Costel Galca la conferinta de presa de dinainte de meci.

"Ne-au intrat salariile si primele inainte de meci, nu mai sunt probleme. Speram sa ne pregateasca o prima si pentru Europa League", a spus Chipciu.

Ce bonusuri plateste UEFA

UEFA plateste 1.3 milioane de euro pentru calificarea in Grupe, 200.000 euro pentru fiecare victorie si 100.000 euro pentru fiecare egal.

Pentru calificarea in 16-imi, echipa care termina prima in Grupa va incasa 400.000 euro, iar cea de pe locul 2 va primi 200.000 euro.

350.000 euro este premiul pentru calificarea in optimi, 450.000 euro pentru sferturi, 1 milion de euro pentru semifinale si 5 milioane de euro pentru castigatoarea finalei, in timp ce echipa invinsa va incasa 2.5 milioane de euro.

In cazul in care o echipa va castiga toate meciurile din Europa League, premiul maxim la care poate ajunge este de 9.9 milioane de euro.

"Mi s-ar parea foarte normal ca macar in primavara sa avem un bonus din partea patronului" - Costel Galca