Performanta COLOSALA pentru Keseru! E peste Falcao si Gerrard in Europa League, l-a egalat pe Lacatus! Cei 3 magicieni ai Stelei

Steaua Aalborg Claudiu Keseru Europa League Europa League
Data publicarii: Sambata 20 Septembrie 2014, 08:45
Data actualizarii: Sambata 20 Septembrie 2014, 08:44

Steaua a reusit in doar 21 de minute sa o distruga pe Aalborg in primul meci din grupele Europa League, castigand cu 6-0!

La pauza meciului cu Aalborg, niciun stelist nu era relaxat dupa o prima repriza in care danezii de la Aalborg au ratat incredibil - fara Arlauskis, Steaua nu ar fi reusit sa-i bata pe danezi! Din minutul 51 a inceput insa macelul!

Keseru, locul 1 in istoria Europa League

Claudiu Keseru a reusit 3 goluri in minutele 61, 65 si 72, devenind cel mai rapid marcator al unui hattrick in istoria Europa League, luand in calcul formatul nou! Cele 11 minute care i-au fost necesare lui Keseru pentru aceasta performanta il plaseaza peste Gerrard (13 minute), Athanasiadis (17 minute), Falcao (26 de minute) sau Matavz (30 de minute)! Daca luam in calcul si Champions League, exista 2 jucatori care au reusit mai rapid hattrick-uri - Gomis (8 minute) si Newell (9 minute).

Keseru a devenit al 2-lea jucator care reuseste un hattrick in cupele europene pentru Steaua dupa Marius Lacatus! 'Fiara' reusise 3 goluri impotriva lui IFK Goteborg in 1989, cand a inscris in minutele 6, 17 si 85. Atunci, Steaua castiga cu 5-1 si se califica in semifinalele Cupei Campionilor Europeni.

Cifre incredibile pentru marcatorii Stelei

Steaua a spulberat-o pe Aalborg in primul rand datorita pragmatismului - daca danezii au ratat ocazii imense, Steaua a reusit sa marcheze gol dupa gol, profitand la maxim de toate oportunitatile! Cei 3 marcatori, Sanmartean, Rusescu si Keseru, au reusit sa inscrie la fiecare sut pe care l-au trimis pe poarta, scrie Gazeta! De partea cealalta, cei de la Aalborg au trimis 5 suturi pe poarta lui Arlauskis, nereusind sa inscrie pana la final