Meciul care a uimit Europa: Astra a trecut de Lyon dupa ce a fost condusa! Ce s-a intamplat la pauza in vestiar:

Astra Giurgiu Daniel Isaila Olympique Lyon Europa League
Data publicarii: Vineri 22 August 2014, 17:11
Data actualizarii: Vineri 22 August 2014, 17:25

Antrenorul Astrei a povestit ce le-a spus jucatorilor sai in pauza meciului din Franta.

Era 1-0 pentru francezi, echipa care domina partida. Totusi, in prima parte, Astra a avut si ea trei ocazii in cea mai grea deplasare din ultimii ani.

DISCURSUL

In momentul in care s-a fluierat pauza, Astra era condusa de mult mai titrata Lyon. Nimeni nu se astepta ca scorul sa fie rasturnat, mai ales ca pe teren se intalneau o fosta campioana a Frantei, echipa cu experienta in Champions League si Astra, club care nu a iesit primul in Romania pana acum si care nu are vreo prezenta nici macar in grupele Europa League.

Daniel Isaila, antrenorul romanilor, a povestit la Dolce despre discursul pe care l-a avut in fata jucatorilor in vestiar:

"Le-am transmis clar ca, daca a mai fost vreo urma de indoiala ca nu pot castiga in fata celor de la Lyon, facand un joc mai retinut, si in conditiile astea am avut 3 ocazii, ganditi-va ce am putea face daca am fi mai agresivi si ne vom pune in practica jocul", a povestit Isaila ca le-a spus jucatorilor.

Astra Giugiu a invins, cu scorul de 2-1 (0-1) pe Olympique Lyon, in prima mansa a play-off-ului Ligii Europa. Golurile au fost inscrise de Malbranque ('25) pentru gazde / Fatai ('72) si Budescu ('81) pentru Astra. Returul va avea loc pe 28 august, la Giurgiu.