DEZASTRU Galata 4-1 Dinamo! VEZI REZUMAT!

Data publicarii: Joi 22 Octombrie 2009, 22:00
Data actualizarii: Vineri 23 Octombrie 2009, 08:12

Dinamo a fost umilita de Galatasaray in Turcia, dupa un meci in care a ratat cateva ocazii clare de gol.

Golurile turcilor au fost marcate de Kewell '32, Nonda '42, '46 si Elano '58 din penalti, iar pentru dinamovisti a inscris N'Doye, in minutul 61.

Galatasaray a deschis scorul in minutul 32, atunci cand Kewell a aruncat un balon in careul dinamovistilor, Servet Cetin a ratat interventia, dar mingea l-a pacalit si pe portarul Dolha si a intrat in poarta.

In minutul 42, Keita a patruns pe partea dreapta, a centrat in mijlocul careului si Nonda l-a invins pe Dolha cu un sut plasat.

In primul minut al reprizei secunde, Keita a centrat din partea dreapta, Dolha a ratat interventia, iar Nonda a inscris de la 6 metri in poarta goala.

Scorul a devenit 4-0 in minutul 58, atunci cand brazilianul Elano a transformat un penalti dictat pentru un fault comis de Diabate asupra lui Aydin.

Golul de onoare al dinamovistilor a fost inscris de N'Doye, in minutul 61, care a prelungit in plasa un balon centrat de pe partea dreapta de Bostina.

Galatasaray: 25. Leo Franco - 55. Sabri (3. Ugur Ucar '67), 14. Mehmet Topal, 76. Servet Cetin, 88. Caner Erkin - 16. Mustafa Sarp, 18. Ayhan (8. Baris Ozbek '75) - 11.

Keita (7. Aydin '55), 9. Elano, 19. Kewell - 20 Nonda. Antrenor: Frank Rijkaard.
Dinamo: 12. Dolha - 25. Scarlatache, 18. L. Goian, 30. Tamas, 2. Diabate - 6. L. Rus (8. Bostina '46), 29. O. N'Doye - 22. Torje (99. Cl. Niculescu '75), 20. Ad. Cristea, 31. Alexe (7. Zicu '59) - 17. A. Cristea. Antrenor: Ion Marin.

Cartonase galbene: Ayhan '50, Kewell '64 / N'Doye '64
Arbitri: Martin Ingvarsson (central) - Magnus Sjoblom, Peter Martinsson (asistenti) - Daniel Stalhammar, Michael Lerjeus (asistenti suplimentari) - Magnus Ahlsen (rezerva) - toti Suedia.

Delegat UEFA: Petr Fousek (Cehia).