GALACTICII din Madrid in finala Europa League! Liverpool 2-1 Atletico! Vezi rezumat:

Data publicarii: Joi 29 Aprilie 2010, 21:40
Data actualizarii: Vineri 30 Aprilie 2010, 01:03

Atletico este intr-o finala europeana dupa 24 de ani de asteptare! Madrilenii au reusit incredibil sa o elimine pe Liverpool pe Anfield!

In meciul tur, scorul a fost 1-0 in favoarea formatiei spaniole, astfel ca Atletico s-a calificat in finala datorita golului marcat in deplasare, la Liverpool.

Golul echipei Atletico a fost inscris de Forlan, in minutul 102. Pentru Liverpool au marcat Aquilani '44 si Benayoun '95.

In minutul 32, Liverpool a mai trimis o data mingea in poarta, prin Agger, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Liverpool: 25. Reina - 20. Mascherano (27. Degen '110), 23. Carragher, 5. Agger, 2. Johnson - 15. Benayoun (47. Pacheco '114), 4. Aquilani (31. El Zhar '90), 21. Lucas, 19. Babel - 8. Gerrard, 18. Kuyt. Antrenor: Rafael Benitez.

Atletico Madrid: 43. De Gea - 2. Valera, 18. Dominguez, 21. Perea, 3. Antonio Lopez - 19. Reyes, 12. Paulo Assuncao (9. Jurado '99), 8. Raul Garcia, 20. Simao - 10. Aguero (14. Salvio '120), 7. Forlan (6. Camacho '117). Antrenor: Quique Sanchez Flores

Meciul a fost condus de o brigada norvegiana, condusa la centru de Terje Hauge. Acesta a fost ajutat la cele doua linii de Kim Thomas Haglund si de Frank Andas, in timp ce arbitru de rezerva a fost Svein Oddvar Moen. Asistenti suplimentari au fost Espen Berntsen si Tom Harald Hagen.