OFICIAL | UEFA anunta o ancheta in cazul meciului Muntenegru - Rusia, dar ia o masura neasteptata: rusii pot fi si ei pedepsiti

UEFA Muntenegru Preliminarii EURO 2016 Rusia Preliminarii EURO 2016
Data publicarii: Luni 30 Martie 2015, 20:41
Data actualizarii: Luni 30 Martie 2015, 21:07

Meciul dintre Muntenegru si Rusia, din grupa H a preliminariiloe pentru EURO 2016, a fost intrerupt 30 de minute dupa ce o torta l-a lovit pe Igor Akinfeev, pentru ca mai apoi sa fie suspendat definitiv in minutul 67.

UEFA a anuntat oficial inceperea unei anchete in cazul meciului dintre Muntenegru si Rusia, din preliminariile pentru EURO 2016. Forul European a deschis insa proceduri discipilinare in cazul ambelor echipei, asta desi rusii au iesit cei mai "sifonati", portarul Akinfeev ajungand chiar la spital.

Partida dintre cele doua echipe nationale a fost intrerupta dupa doar un minut de joc, dupa ce Akinfeev a fost lovit in cap de o torta. Meciul s-a reluat dupa o jumatate de ora, dar spiritele au degenerat din nou in minutul 67, atunci cand arbitrul Denis Aytekin a suspendat definitiv partida, la scorul de 0-0.

Potrivit comunicatului UEFA, muntenegrenii vor fi anchetati pentru ca au aruncat cu torte si alte obiecte, dar si pentru ca au fost vinovati pentru suspendarea partidei.

De cealalta parte, si rusii vor fi anchetati dupa ce putinii fani ajunsi la Podgorica au raspuns si ei, aruncand cu obiecte in teren.

Federatia Rusa a facut o reclamatie la UEFA, cerand ca muntenegrenii sa fie pedepsiti pentru ca au intrerupt meciul.