Bulgarii, aproape de o minune in fata Italiei! Un atacant cu origini braziliene si un autogol au salvat fosta campioana mondiala de la rusine

Italia Bulgaria Euro 2016 Preliminarii EURO 2016 Preliminarii EURO 2016
Data publicarii: Duminica 29 Martie 2015, 09:43
Data actualizarii: Duminica 29 Martie 2015, 09:55

Nationala Bulgariei a fost aproape sa provoace un mare soc in preliminariile pentru EURO 2016, dar italienii au smuls un egal la Sofia.

Italia a scos un punct dificil pe terenul Bulgariei, in grupa H a preliminariilor pentru EURO 2016. Fosta campioana mondiala, cu o echipa mai degraba experimentala, din care nu au facut parte cei mai importanti jucatori - Gigi Buffon, Marchisio, De Rossi sau Balotelli, s-a chinuit la Sofia.

Italienii au deschis scorul gratie autogolului "reusit" de Minev in minutul 4, insa bulgarii au facut apoi cateva zeci de minute fantastice.

Ivelin Popov a egalat dupa doar 7 minute, pentru ca peste alte 6 bulgarii sa faca 2-1 dupa o faza colectiva finalizata de Mitsanski.

Norocul lui Antonio Conte s-a numit insa Eder. Fotbalistul Sampdoriei, nascut in Brazilia, a intrat in repriza a doua si a reusit sa egaleze pe final (minutul 84). CLICK AICI PENTRU REZUMATUL VIDEO AL PARTIDEI

Italia ramane astfel pe locul 2 al grupei H de calificare, in urma Croatiei, care a spulberat Norvegia cu 5-1. Bulgaria este doar pe locul 4 in grupa.

Bulgaria: Mihaylov - Manolev, Bodurov, Aleksandrov, Minev - Gadzhev, Dyakov - Milanov (Vasilev, 89), Popov, Aleksandrov - Mitsanski (Bozhinov, 73)
Antrenor: Ivaylo Petev

Italia: Sirigu - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Antonelli (Gabbiadini, 77), Candreva, Verratti, Bertolacci (Soriano, 72), Darmian - Zaza (Eder, 58), Immobile
Antrenor: Antonio Conte