Spania 4-0 Irlanda! 20.000 de fani irlandezi isi insotesc echipa acasa dupa dubla lui Torres! Vezi situatia in Grupa C: VIDEO 3D!

Spania Euro 2012 Irlanda Euro 2012 Euro 2012
Data publicarii: Joi 14 Iunie 2012, 23:30
Data actualizarii: Vineri 15 Iunie 2012, 10:15

Torres a rapus Irlanda si trimite Spania in fruntea grupei, alaturi de Croatia.

Spania 4-0 Irlanda! Vezi aici VIDEO 3D

Spania: 1.Casillas - 3.Pique, 15.Ramos, 17.Arbeloa - 18.Alba, 6.Iniesta, 8.Xavi, 14.Alonso, 16.Busquets - 21.Silva, 9.Torres
SUBS: 12.Valdes, 23.Reina, 2.Albiol, 4.Martínez, 5.Juanfran, 10.Fabregas, 20.Cazorla, 22.Navas, 7.Pedro, 11.Negredo, 13.Mata, 19.Llorente

Irlanda: 1.Given - 2.St Ledger, 3.Ward, 4.O'Shea, 5.Dunne - 6.Whelan, 7.McGeady, 8.Andrews, 11.Duff - 10.Keane, 20.Cox
SUBS: 16.Westwood, 23.Forde, 12.Kelly, 13.McShane, 18.O'Dea, 15.Gibson, 17.Hunt, 21.Green, 22.McClean, 9.Doyle, 14.Walters, 19.Long

Arbitri: Pedro Proenca, Bertino Miranda si Ricardo Santos, toti din Portugalia.

Etapa viitoare: Italia - Irlanda, Spania - Croatia

FINAL! Spania o spulbera pe Irlanda si isi anunta candidatura serioasa la castigarea trofeului! Irlandezii sunt eliminati de la Euro.

Min 90: Fabulos! 20.000 de irlandezi canta in tribune la 0-4 cu Spania!

Min 83: GOOOOOOOOOOOOOOOOOL Spania! Fabregas preia in careu si trage la coltul lung! 4-0 pentru Spania!!!

52 voturi(4.72%)

Min 74: Prima ocazie importanta pentru Irlanda. Keane trimite un sut periculos din marginea careului, scos de Casillas.

<>   Iese Torres, intra Fabregas

Min 70: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Spania!!!!!!! Torres scapa singur cu portarul si nu rateaza!!!

<>   Iese Xabi Alonso, intra Martinez

Min 62: Busquets trimite pe langa poarta dintr-o pozitie ideala, dupa o minge balbaita in careu de irlandezi.

Min 55: Ocazie imensa pentru Spania! David Silva trimite din interiorul careului pe poarta, plasat, insa Shay Given intervine exceptional si o tine pe Irlanda in joc. Britanicii au nevoie de un gol rapid!

Min 49: GOOOOOOOOOOOOOOOOOL Spania!!!!!!! David Silva inscrie dupa un sut plasat din 8 metri!!!

Min 46: Irlandezii trebuie sa schimbe ceva in aceasta repriza daca vor sa mai spere la iesirea din grupa.

<>   Iese Cox, intra Walters

PAUZA! Spania a dominat prima repriza, irlandezii fiind incapabili sa puna probleme in atac. Torres este eroul spaniolilor de pana acum, dupa golul din minutul 5.

Min 45: BARA Iniesta! Ultima faza din prima repriza se termina cu sutul lui Iniesta, ce loveste transversala lui Given.

Min 42: Ocazii mari pentru Spania! Arbeloa trage din unghi, Given respinge bine dar mingea ajunge la Xavi, care trage si el in blocaj! Sansa buna pentru Spania!

Min 35: Incredibil! Atac 5 contra 3 al spaniolilor dupa ce mingea s-a oprit in arbitru!!!

Min 27: "Ooooooh MY GOD!!!!!!!!!" striga fanii irlandezi dupa un sut puternic al lui Xabi Alonso, ce trece putin peste.

Min 23: Ocazie buna pentru Spania! Iniesta trage de la marginea careului dar Given scoate cu o interventie excelenta!

Comenteaza meciul: Dan - Torres va iesi golgheter dupa Gomez

Cei care au votat 0 pot astepta urmatorul sondaj pentru un "pariu" corect :))

Min 15: Irlandezii sunt sufocati in primele 15 minute. Spaniolii ataca in valuri iar Torres pare a fi in forma. Cine s-ar fi asteptat ca Del Bosque sa nimereasca o asemenea schimbare?

Min 8: Trei minute a durat minunea. Torres rateaza din doar cativa metri sansa de a duce Spania la 2 goluri in fata pe tabela :)

Situatia in grupa la 1-0 pentru Spania:

Min 5: GOOOOOOOOOOOOOOL Spania! Torres fura o minge in careul Irlandei si trimite mingea sub bara!!!

Min 1: A inceput meciul cu numarul 132 pentru Casillas in tricoul Spaniei. Goalkeeperul lui Real a aparat 5 faze in primul meci din grupa, cu Italia, atat cat a facut in toate meciurile adunate, in preliminarii.

Spania are o mica la castigarea Euro 2012 iar in acest meci toata lumea pariaza pe ei - cota Spaniei este in jur de 1.30! In schimb, Irlanda este tara care ii poate imbogati pe cei carora le place riscul! O victorie cu Spania aduce de 11 ori suma pariata!

Cele 2 echipe s-au intalnit de multe ori in preliminarii si doar o data la un turneu final - in 2002, Spania castiga abia la penalty-uri cu 3-2 in fata Irlandei dupa 1-1 in timpul regulamentar, irlandezii egaland atunci in minutul 90 prin Robbie Keane!

In celelalte 13 meciuri oficiale, spaniolii au castigat de 8 ori iar irlandezii de 2 ori. Golaverajul per-total, inclunzand si meciurile amicale, este unul devastator - 48 la 18! Cele mai importante victorii pentru irlandezi in meciurile oficiale au venit in preliminariile pentru CM din 1966 si 1990, in ambele randuri irlandezii castigand cu 1-0 la Dublin.

Meciul Spania - Irlanda este in Polonia pe Arena Gdansk.