Grecia 1-2 Cehia! Greseala fabuloasa a lui Cech si sperante de 2 lei pentru greci! Vezi GOLURILE 3D:

Grecia Cehia Euro 2012
Data publicarii: Marti 12 Iunie 2012, 20:59
Data actualizarii: Marti 12 Iunie 2012, 22:21

Grecia are sanse minime de a se califica din grupa dupa ce a fost invinsa cu 2-1 de Cehia iar in ultima etapa joaca cu Rusia, favorita grupei.

GRECIA: 1.Chalkias - 15.Torossidis, 5.Papadopoulos, 21.Katsouranis, 20.Holebas - 16.Fotakis, 2.Maniatis, 10. Karagounis - 14.Salpingidis, 7.Samaras, 22.Fortounis
Rezerve: 12.Tzorvas, 13.Sifakis, 3.Tzavellas, 4.Malezas, 6.Makos, 18.Ninis, 23.Fetfatzidis, 9.Liberopoulos, 11.Mitroglou, 17.Gekas

CEHIA: 1.Cech - 2.Gebre Selassie, 6.Sivok, 3.Kadlec, 8.Limbersky - 17.Hubschman, 13.Plasil - 19.Jiracek, 10.Rosicky, 14.Pilar - 15.Baros
Rezerve: 16.Lastuvka, 23.Drobny, 4.Suchy, 5.Hubnik, 12.Rajtoral, 9.Rezek, 11.Petrzela, 18.Kolar, 22.Darida, 7.Necid, 20.Pekhart, 21.Lafata

VEZI GOLURILE 3D

FINAL! Niciun eveniment in ultimele 10 minute ale meciului. Cehia castiga dupa golurile din primele 8 minute si urca pe 2 in clasament, in spatele Rusiei care joaca in aceasta seara cu Polonia.

Situatia in grupa:

1. Rusia 3p
2. Cehia 3p
3. Polonia 1p
4. Grecia 1p
Diseara 21:45 - Polonia - Rusia

Cehii fac ultima schimbare, la trecerea timpului:   >  intra fundasul dreapta Rajtoral, iese Kolar.

Min 85: Cehia si Grecia joaca pe contre insa fara a pune poarta in pericol. Cehii deja trag de timp iar grecii nu reusesc sa se apropie de poarta lui Cech.

Min 75: Grecia nu reuseste sa profite de o faza fixa si mai are la dispozitie 20 de minute cu tot cu prelungiri pentru a intoarce situatia pe tabela.

Ultima schimbare la greci: Iese Fortounis,  > intra Mitroglou

Min 68: Primul atac al cehilor in a doua repriza se termina fara finalizare. Cehii nu mai stiu sa atace dupa ce s-au aparat constant in ultima ora.

Min 65: Grecii nu sunt in stare sa contruiasca o faza cursiva de atac. Singurele lor sanse sunt fazele fixe si greselile personale ale cehilor. Iese Baros,   >  intra Pekhart, omul cu cele mai multe goluri din istoria nationalei de tineret a Cehiei.

Situatia cartonaselor galbene:
Grecia: Papadopoulos, Torossidis, Salpingidis
Cehia: Jiracek, Rosicky (schimbat)

Min 60: Sivok greseste si el insa grecii nu reusesc sa traga bine la poarta.

Min 50: GOOOOOOOOOOOOOOOL Grecia!!! Cech scapa mingea din mana si Grecia reduce din diferenta! A fost cel mai usor gol din cariera lui Gekkas.

>  Schimbari:
Iese Fotakis, intra Gekas la greci.
Iese Rosicky, intra Kolar la cehi.

PAUZA! Cehia intra cu 2 goluri avantaj la pauza insa grecii au devenit mult mai periculos dupa golul anulat.

Min 41: Incredibil! Grecia da gol la singura faza de atac dar arbitrul asistent reuseste sa vada un offside milimetric!!!

Min 35: Cehii ataca pozitional. Daca in primele 10 minute ajungeai la poarta din 2-3 pase, acum paseaza la marginea careului ca la un meci de handbal. Grecii sunt incapabili in continuare sa construiasca in atac.

Min 28: Sifakis are o prima interventie buna dupa un sut de la 30 de metri.

Min 26: Primul moment tensionat al partidei. Rosicky vede galben dupa ce il loveste cu crampioanele in cap pe Karagounis.

Min 21: Grecii schimba portarul dupa ce Chalkias s-a accidentat!  > Intra Sifakis

Min 20: Dupa un inceput nebun de meci, jocul s-a calmat. Cehii tin de rezultat incercand sa joace pe contraatac, in timp ce grecii nu reusesc sa construiasca actiuni periculoase la poarta grecilor.

Situatia in grupa la 2-0 pentru Cehia:

1. Rusia 3p
2. Cehia 3p

Min 8: Cech apara primul sut pe poarta la acest european in minutul 8 :) portarul lui Chelsea a luat 4 goluri din 4 suturi pe poarta in primul meci din grupa.

Min 6: GOOOOOOOOOOOOOOL Cehia! Pilar trimite in poarta din 5 metri dupa o centrare de pe linia de fund aterenului.

Min 3: GOOOOOOOOOOOOOOL Cehia! Jiracek inscrie cu un sut plasat din marginea careului dupa o pasa geniala a lui Plasil. Grecii au fost pacaliti de schema cehilor, dupa ce Baros a tras un fundas central din fata careului spre centru, acolo venind pasa lui Plasil.

Min 1: Grecia - Cehia a inceput. Este ultima sansa pentru Cehia iar Grecia se multumeste si cu un egal.

______________________________

Grecii au numai amintiri placute despre meciurile cu Cehia.

Grecia s-a calificat in finala EURO 2004, din Portugalia, dupa ce a trecut in semifinala de cehi.

Atunci au iesit campioni europeni pentru prima data in istorie, iar in finala au ajuns cu un gol "de argint". Reusita i-a apartinut fundasului Dellas, unicul sau gol in 53 de meciuri.

In rest, cele doua au jucat numai partide amicale, una mai plictisitoare ca alta, ambele incheiate cu scorul de 0-0 (in 2002 si in 2004).

Singura infrangere a grecilor in fata Cehiei (1-3) a fost in urma cu 32 de ani, in grupele de la EURO '80, numai ca Cehia era atunci Cehoslovacia.