Ronaldo, salvat de la RUSINE: Danemarca 2-3 Portugalia! Dubla Bendtner, gol superb Varela! Starul Realului a ratat de doua ori singur cu portarul! GOLURILE 3D

Portugalia Danemarca Euro 2012
Data publicarii: Miercuri 13 Iunie 2012, 20:52
Data actualizarii: Miercuri 13 Iunie 2012, 23:14

Meci nebun la Lvov! Portughezii au reusit sa obtina, cu cinci minute inainte de final, victoria cu care pot visa la sferturi. Cristiano Ronaldo a iesit in evidenta cu doua ratari moumentale.

DANEMARCA: 1. Andersen - 6. Jacobsen, 4. Agger, 3. Kjaer, 5. S. Poulsen - 7. Kvist, 21. Zimling - 10. Rommedahl, 8. Eriksen, 9. Krohn-Delhi - 11. Bendtner.
Rezerve: 17. Lindegaard, 22. Schmeichel, 12. Bjelland, 13. Okore, 18. Wass, 2. C Poulsen, 14. Schone, 15. Silberbauer, 19. J. Poulsen, 20. Kalenberg, 17. Pedersen, 23. Mikkelsen

PORTUGALIA: 12. Rui Patricio - 21. Joao Pereira, 2. B. Alves, 3. Pepe, 5. Coentrao - 16. Meireles, 4. Veloso, 8. Moutinho - 17. Nani, 23. Postiga, 7 C. Ronaldo
Rezerve: 1. Eduardo, 22. Beto, 13. Ricardo Costa, 14. Rolando, 19. Miguel Lopes. 6. Custodio, 10. Quaresma, 15 Ruben Micael, 20. Hugo Viana, 9. Hugo Almeida, 11. Nelson Oliveira, 18. Varela

CLICK AICI PENTRU GOLURILE 3D

FAZELE MECIULUI:

FINAL

'90+1: ... Galben pentru Ronaldo

'86: GOOOOOL Portugalia! Varela aduce Portugalia in avantaj cu un sut superb din 16 metri.

'85: E clar, nu e ziua lui Ronaldo. Portughezul da pe langa minge, iar tribunele il aplauda ironic.

'79: GOOOOL Danemarca! Bendtner reuseste dubla cu o lovitura de cap din 8 metri. Regizorul transmisiei il da imediat in prim-plan pe Ronaldo. Superstarul Realului a avut ocazia de doua ori sa inchida meciul.

'77: Incredibil - Ronaldo rateaza pentru a doua ora singur cu portarul. Este cea mai mare ratare de la Euro, de pana acum.

'72: Portughezii trag de timp - Rui Patricio intarzie sa degajeze si se alege cu un cor de fluieraturi din tribune.

'71: Bendtner, sut de la 16 metri, mingea este deviata si e corner pentru danezi.

'68: Ronaldo trimite o pasa buna pentru Nelson Oliveira, insa noul intrat se complica mult si este nevoit sa trimita in spate. Actiunea de atac a portughezilor se stinge.

'64: «» Nelson Oliveira ii ia locul lui Postiga

'63: Cristiano Ronaldo trimite o pasa geniala pentru Postiga, care nu reuseste insa sa continue actiunea.

Andrei: Ronaldo - sters, ca si in primul meci. Noroc ca in echipa Portugaliei mai sunt cativa fotbalisti :) Portughezii se califica sigur in sferturi.

'61: Kwist trimite o torpila de la marginea careului, mingea trece putin pe langa poarta lui Rui Patricio

'60: «» Intra Mikkelsen, iese Rommedahl

'53: Nani suteaza surprinzator din unghi, Andersen este atent si retine fara probleme.

'49: Cristiano Ronaldo primeste in stanga, scapa singur spre poarta danezilor, insa sutul sau este blocat de Andersen

Eduard: Sincer, nu cred ca Portugalia face fata de sferturi. Nu vedeti, se chinuie sa o bata si pe Danemarca!

PAUZA | Danemarca 1 Portugalia 2 | Danezii au inceput mai bine si au avut cateva faze periculoase inca din primele minute ale meciului. Portugalia a amenintat poarta lui Andersen abia in minutul 18, prin sutul lui Ronaldo. Postiga a avut o ocazie uriasa 5 minute mai tarziu, iar Pepe a deschis scorul in minutul 25, dupa un corner. Portughezii au ramas in atac si dupa marcarea golului si si-au dublat avantajul in minutul 35, prin Postiga. Danemarca a redus din diferenta cu 4 minute inainte de pauza si se anunta o repriza secunda foarte interesanta la Lvov. Cristiano Ronaldo nu a reusit sa isi impuna jocul, in ciuda faptului ca portughezii nu au dus lipsa de actiuni ofensive.
Statistica UEFA: posesie: 58%-42% Portugalia, suturi spre poarta: 4-6, suturi pe poarta: 4-4

'44: Ocazie mare pentru portughezi - Nani centreaza pe jos, Postiga vine la prima bara, dar este blocat in momentul sutului.

cypry: Portugalia a arat fotbal, in schimb danemarca pana acum 5 minute nu parea ca da gol nici pana maine :)

'41: GOOOOL Danemarca! Faza superba a danezilor - diagonala in partea stanga, Krohn-Delhi recentreaza cu capul in fata portii, Rui Patricio este depasit, iar Bendtner trimite mingea in plasa, cu capul, din 2 metri.

'35: GOOOOOL Portugalia! Centrare de pe partea dreapta, Postiga ii ia fata lui Kjaer si inscrie cu latul din 8 metri.

'34: Ronaldo bate o lovitura libera dintr-o pozitie ideala - 20 de metri, putin stanga - mingea este deviata de zid. Corner pentru portughezi

'28: ... Meireles vede cartonasul galben

'25: GOOOOOL Portugalia! Lovitura de colt de pe partea stanga, Pepe vine la prima bara si inscrie cu capul din 6 metri.

'23: Cea mai mare ocazie a meciului - Postiga reia periculos cu latul din 8 metri o centrare de pe partea stanga, mingea nu prinde spatiul portii lui Andersen.

'20: Lovitura libera pentru portughezi, 25 de metri, lateral stanga - bate Ronaldo, cu efect... mingea trece peste poarta danezilor. Din tribune se aud danezii strigand: "Messi, Messi" :)

'18: Cristiano Ronaldo ameninta pentru prima data poarta lui Andersen, sutul sau trece putin pe langa.

'15: «» Zimling s-a accidentat si nu mai poate continua meciul. In locul lui este trimis Poulsen

'12: De fiecare data cand atinge mingea, Ronaldo este "acompaniat" de un cor de fluieraturi din tribune.

'7: Portughezii reusesc sa iasa din propria jumatate, dupa inceputul furtunos al danezilor. Joao Pereira trimite o diagonala in stanga, Cristiano Ronaldo nu poate ajunge.

'4: Eriksen are prima ocazie a meciului - sutul sau din marginea careului trece putin peste poarta lui Rui Patricio

'3: Danezii au inceput tare, au avut deja doua cornere pana acum.

'1: Meciul se joaca la Lvov, pe o arena de 35.000 de locuri. Portughezii au nevoie disperata de o victorie pentru a mai putea spera la o calificare, dupa infrangerea in fata Germaniei. Danemarca vine dupa cea mai mare surpriza de la Euro - victoria cu Olanda, scor 1-0.