Balotelli a facut meciul vietii, Italia joaca FINALA cu Spania: Germania 1-2 Italia! Cel mai frumos meci de la Euro! VEZI GOLURILE 3D

Germania Italia Euro 2012
Data publicarii: Joi 28 Iunie 2012, 23:40
Data actualizarii: Vineri 29 Iunie 2012, 11:38

Italia este in finala, dupa cel mai nebun meci de la Euro. Mario Balotelli a reusit dubla, insa Andrea Pirlo a fost declarat 'omul meciului'.

GERMANIA (4-2-3-1): 1.Neuer - 20.Boateng, 5.Hummels, 14.Badstuber, 16.Lahm - 7.Schweinsteiger, 6.Khedira - 18.Kroos, 8.Ozil, 10.Podolski - 23.Gomez
Rezerve: 12.Wiese, 22.Zieler, 3.Schmelzer, 4.Howedes, 17.Mertesacker, 2.Gundogan, 9.Schurrle, 13.Muller, 21.Reus
Antrenor: Joachim Low

ITALIA (4-1-3-2): 1.Buffon - 6.Balzaretti, 15.Barzagli, 19.Bonucci, 3.Chiellini - 21.Pirlo - 8.Marchisio, 18.Montolivo, 16.De Rossi - 9.Balotelli, 10.Cassano
Rezerve: 12.Sirigu, 14.De Sanctis, 4.Ogbonna, 7.Abate, 5.Thiago Motta, 13.Giaccherini, 22.Diamanti, 23.Nocerino
Antrenor: Cesare Prandelli

Arbitri (Franta): Stephane Lannoy - Frederic Cano, Michael Annonier

CLICK AICI PENTRU GOLURILE 3D

FAZELE MECIULUI:

'90+4: FINAL | GERMANIA 1 ITALIA 2 | Italia este in finala si se va bate pentru trofeu cu Spania! Statistica UEFA: posesie 54%-46%, suturi spre poarta 15-10 suturi pe poarta 8-5.

'90+2: GOOOOL Germania | Ozil transforma penalty-ul. Mai sunt doua minute. Tensiune uriasa pe stadionul din Varsovia.

'90+1: Balzaretti face hent in careu. Penalty pentru Germania

'88: ... Motta intra tare la Schweinsteiger si vede galbenul

'86: Italienii reusesc sa iasa de sub presiunea sufocanta a nemtilor. Pirlo scoate o lovitura libera la 35 de metri de poarta lui Neuer.

'84: Ocazie mare a nemtilor - Balzaretti il blocheaza pe Reus in momentul sutului.

'82: Contraatac al Italiei - Di Natale pleaca singur spre poarta lui Neuer, intra in careul, dar suteaza pe langa poarta

'81: Diamanti suteaza din fata lui Khedira, pe langa poarta lui Neuer. Italienii cer corner, insa mingea este a nemtilor.

'80: Fundasii Italiei sunt depasiti de o actiune a nemtilor, mingea ajunge la Kroos, care suteaza fara preluare din 16 metri, peste poarta.

'78: Diamanti il depaseste pe Lahm, dar aluneca in momentul sutului.

'75: Marchisio ii da din nou emotii mari lui Neuer cu un sut din unghi, mingea nu prinde insa spatiul portii.

'74: Klose centreaza pentru Reus, Buffon anticipeaza bine, iese si retine.

'71: «» Muller ii ia locul Boateng

'68: «» Balotelli este schimbat din cauza unor crampe musculare. Intra Di Natale.

'67: Marchisio trage putin pe langa bara dupa o combinatie excelenta cu Diamanti! Apararea Germaniei a fost facuta sah mat! Neuer a avut noroc.

'61: Italia este salvata de bata! Reus executa lovitura libera, Buffon respinge in transversala

'60: ... Bonucci vede galbenul pentru un fault asupra lui Kroos. Lovitura libera pentru nemti la 25 de metri.

'58: «» Diamanti ii ia locul lui Cassano

'53: Ozil patrunde pe partea dreapta, paseaza la prima bara, Khedira este blocat in momentul sutului.

'48: Nemtii se arunca in atac si reusesc sa desfaca apararea aglomerata a italienilor. Lahm primeste la 12 metri si suteaza cu efect, putin pe langa vinclul portii lui Buffon.

'47: Reus intra in careu, trece de un fundas si suteaza din unghi, Buffon se opune

'46: «» Low face doua schimbari la pauza - Ies Podolski si Gomez, intra Reus si Klose

La pauza, nemtii de la Bild au inceput rugaciunile: "Dumnezeul fotbalului, fa ceva!" :)

PAUZA | GERMANIA 0 ITALIA 2 | Meci absolut nebun la Varsovia - cea mai frumoasa repriza de la Euro! Nemtii au inceput tare, Pirlo a scos de pe linia portii in minutul 5. Italienii s-au trezit "din pumni" 10 minute mai tarziu, cand Montolivo a trimis primul sut pe poarta lui Neuer. Italia a ramas in atac, Cassano si-a incercat si el norocul cu un sut din afara careului in minutul 18. Apoi a venit momentul de geniu a lui Cassano - l-a depasit pe Hummels pe partea stanga si a centrat perfect pentru Balotelli, care a deschis scorul cu o lovitura de cap. Atacantul lui City a mai inscris o data, in minutul 36, dupa un contraatac rapid al italienilor. Adevaratul Super Mario are tricou albastru :) Statistica UEFA: posesie 49%-51%, suturi spre poarta 6-4, suturi pe poarta 4-4

'37: ... Balotelli vede galbenul pentru ca si-a dat tricoul jos dupa gol

'36: GOOOOOOOOOL Italia | Balotelli face meciul vietii! Contraatac al Italiei, Balotelli primeste la 40 de metri, avanseaza si trimite o torpila in vinclu din marginea careului!

'34: Interventie senzationala a lui Buffon - portarul Italiei scoate din vinclu sutul lui Khedira din 16 metri

'32: Boateng centreaza in fata portii, Balzaretti intervine excelent si respinge din fata lui Podolski

Madalin: Italia se va califica, se vor apara tot meciu scorul va ramane 1-0 iar in finala Spania va castiga acest campionat european.

'29: Kroos suteaza din afara careului, dar aluneca in momentul sutului si mingea se duce pe langa poarta.

'25: Toni Kroos trimite o pasa inteligenta la 16 metri, Mario Gomez nu reuseste sa agate mingea, care ajunge in cele din urma in bratele lui Buffon

'20: GOOOOOL Italia | Cassano trece de Hummels pe partea stanga, centreaza in fata portii, Balotelli reia cu capul in plasa portii lui Neuer!

'18: Cassano se remarca si el cu un sut plasat, Neuer este atent si respinge. Inceput extrem de alert, cu faze la ambele porti. Ce diferenta fata de ce am vazut aseara

'16: Primul sut pe poarta al Italiei - Montolivo, de la 16 metri, langa bara - retine Neuer

'13: Kroos trimite o torpila de la marginea careului, respinge Buffon

'12: Asediu la poarta Italiei - Buffon respinge o minge dificila, care se loveste de piciorul lui Barzagli si este la un pas sa intre in poarta.

@germany - In semn de respect pentru un soldat italian ucis astazi in Afganistan

germany: De ce poarta italia banderole negre???

'8: Balotelli forteaza patrunderea in careu, Hummels se apara excelent si rezolva faza.

'5: Prima ocazie a meciului - Hummels reia din 6 metri, dupa un corner, Buffon este batut, insa Pirlo isi salveaza echipa respingand de pe linia portii.

Zetsu: As fi vrut sa vad meciul asta in finala. Spania, dupa cum s-a comportat in acest campionat european si mai ales cum a jucat aseara, nu prea merita sa ajunga in finala, nu este o echipa de speriat asa cum spun majoritatea.

'3: Montolivo trimite o pasa pe culoar pentru Balotelli la marginea careului, mingea este insa prea lunga; ieste Neuer si retine.

'1: Inca de la prima faza a meciului se simte clar ca nemtii sunt de cinci ori mai multi in tribune. Orice atingere de minge a italienilor este acompaniata de fluieraturi.

La fel ca si aseara, capitanii celor doua formatii au citit mesajele UEFA pentru respect, pace si prietenie in lume :)

Flav: Am plans mult cand a pierdut Bayern finala, dar sper sa fiu bucuros cand o sa castige Germania! Fortza Deutchland!