Baimarenii vor revansa in fata Stelei la anul, daca vor promova. FCM Baia Mare a fost la o bara distanta de o victorie istorica

Data publicarii: Vineri 30 Octombrie 2015, 11:54
Data actualizarii: Vineri 30 Octombrie 2015, 12:04

FCM Baia Mare 1-1 (1-4) Steaua, in Cupa Romaniei | Steaua s-a calificat cu mari emotii in sferturi, gazdele sunt de parere ca meritau mai mult victoria.

Steaua s-a calificat in sferturile Cupei dupa un joc teribil la Baia Mare, in care a fost dominata categoric de o divizioara de liga secunda. Detinatoarea Cupei Romaniei a reusit sa treaca de FCM Baia Mare doar la loviturile de departajare, dupa ce scorul dupa 120 de minute a fost 1-1.

Cosmin Filip, vicepresedintele lui FCM Baia Mare, a vorbit "la rece", in aceasta dimineata, la Sport.ro, despre meciul cu Steaua. Acesta este de parere ca echipa maramureseana ar fi meritat calificarea, dupa ce a aratat ca se poate ridica la un nivel inalt, chiar daca in urma cu un an jucat doar in cel de-al treilea esalon.

"A fost un meci frumos, cred ca ne-am ridicat la nivelul Stelei, ba chiar am fost peste ei. ocaziile mari au fost de partea noastra. Am avut o bara in prelungiri si cred ca puteam fi in sferturi acum.

Am fost oarecum depasiti la organizare pentru ca nu ne-am mai intalnit cu asemenea lucruri. Am fost putin lipsiti de experienta si ne cerem scuze fanilor pentru acest inconvenient.

Nu stiu cati fani au fost. Cred ca au fost unii care au intrat fara bilete. Important e ca pana la urma nu au fost probleme de alt gen.

Observatorul s-a opus initial startului meciului, pentru ca la Tribuna a II-a, unde exista pericol de prabusire, au intrat foarte multi suporteri.

Avem in vedere modernizarea stadionului si am vrea sa atacam promovarea inca de pe acum daca e posibil.

Probleme financiare sunt peste tot, e greu sa dam verdicte. Noi o luam pas cu pas acum, crestem si o facem mai ales pe plan sportiv.

Din calculele noastre, cheltuielile vor fi acoperite din bilete.

Jocul Stelei nu ne-a surprins, am vazut ca au avut probleme si in campionat, s-au resimtit si acum.

Am fost aproape de o performanta istorica, avand in vedere ca avem doar 3 ani de la infiitare. Presiunea s-a resimtit si asupra jucatorilor nostri totusi, iar norocul a fost de partea Stelei.

Speram ca lumea sa vina in continuare la meciuri, sa o faca si in derbyul cu Olimpia Satu Mare din weekend.

Noi nu ne-am propus promovarea inainte de inceperea campionatului, dar jocul bun ne-a dus pe locul 1 si schimbam lucrurile din mers. Bugetul e undeva la 5-600 de mii de euro", a spus Cosmin Filip, vicepresedintele lui FCM Baia Mare.