Donovan: "Am fost naivi. Fotbalul este dureros cateodata"

Landon Donovan CM 2010
Data publicarii: Duminica 27 Iunie 2010, 08:59
Data actualizarii: Duminica 27 Iunie 2010, 09:02

Ghana a eliminat SUA din optimi, dupa un 2-1 de poveste. Golul lui Gyan din minutul 93 i-a ingropat pe americani, care nu au mai reusit sa egaleze. Jucatorii lui Bob Bradley sunt distrusi: "Ne doare aceasta eliminare"

Americanii si-au luat adio de la Cupa Mondiala. Ghana a eliminat SUA in optimi iar baietii lui Bob Bradley se vor intoarce inapoi acasa.

“Suntem dezamagiti. Este greu. Ne doare aceastea eliminare”, a spus Tim Howard.

“Am fost naivi in meciul cu Ghana iar la acest nivel nu iti este permis. Este frustrant avand in vedere toate eforturile pe care le-am facut pentru a ajunge aici. Sunt mandru pentru ce am reusit. Fotbalul este dureros cateodata. Intr-un minut este in varful lumii, in urmatorul minut esti jos”, a declarat Landon Donovan.

SUA 1-2 Ghana
Ghana este treia echipa africana din istorie in sferturile unei Cupe Mondiale, dupa Camerun in 1990 si Senegal in 2002.

Ghana a deschis scorul in minutul 6 prin Kevin-Prince Boateng, care i-a depasit in viteza pe fundasii americani si a inscris cu un sut de la 16 metri pe langa poartarul Howard.

Antrenorul americanilor, Bob Bradley, a mutat imediat si a facut pana la inceputul reprizei secunde doua schimbari. Edu a intrat in locul lui Clark, iar Feilhaber in locul lui Findley!

S-a vazut imediat. SUA a inceput ca din tun repriza a doua, iar Dempsey l-a fortat pe Jonathan sa provoace penalty in minutul 61. London Donovan a transformat cu emotii, mingea trimis de el lovind bara inainte sa intre in poarta.

Americanii au fortat golul victoriei, dar n-au mai reusit sa loveasca pe final, la fel cum au facut in meciurile din grupe de doua ori.

Cele 90 de minute s-au incheiat la egalitate, iar meciul a intrat in prelungiri. A fost prima partida de la Cupa Mondiala care s-a incheiat in 120 de minute.

Nu s-a ajuns la penaltyuri in schimb, pentru ca ghanezii au pornit mai bine si prelungirile, Gyan reusind sa marcheze in minutul 93.