"Suntem o echipa de idioti". Borussia, 10 infrangeri in 17 meciuri si final de an pe loc retrogradabil! Declaratie memorabila a lui Klopp

Borussia Dortmund Bundesliga Germania Jurgen Klopp Campionate externe
Data publicarii: Duminica 21 Decembrie 2014, 17:44
Data actualizarii: Duminica 21 Decembrie 2014, 17:56

Borussia Dortmund a pierdut si meciul cu Werder Bremen, din ultima etapa a turului, si a terminat anul 2014 pe loc retrogradabil. Vicecampioana Germaniei anul trecut si vicecampioana Europei in 2013, Borussia nu se regaseste.

Fosta campioana a Germaniei, Borussia Dortmund, are mari probleme in Bundesliga. Echipa lui Jurgen Klopp, o adevarata "gasca nebuna" in ultimii doi ani, cand a ajuns pana in finala Ligii si a reusit sa-i "fure" doua titluri lui Bayern, a avut un tur de campionat mizerabil.

Calificata in optimile Ligii Campionilor dintr-o grupa in care au mai jucat Arsenal, Anderlecht si Galatasaray, Borussia a fost marea dezamagire a Bundesligii. Fosta campioana a Germaniei a inregistrat 10 esecuri in 17 etape disputate in campionatul intern si a terminat turul pe loc retrogradabil.

Ultima infrangere suferita de Borussia, cu Werder Bremen, l-a suparat rau pe antrenorul Jurgen Klopp, cel care a spus ca intreaga echipa, in frunte cu stafful, a aratat ca o "gramada de idioti" in acest tur de campionat.

"Ne asteapta trei saptamani de pregatire si trebuie sa corectam erorile pe care le-am facut. Orice critica pe care o primim este justificata. Este vina noastra in totalitate, am aratat ca niste idioti. Cea mai buna veste e ca nu vom mai juca fotbal in 2014", a spus Klopp.

Borussia va avea in tur ca obiectiv salvarea de la retrogradare, fiind in acest moment la doua puncte de locul 15, cel care poate asigura "izbavirea". Sansele la o calificare in cupele europene par minime, distanta fata de primul loc care duce in Europa League fiind de 12 puncte.

30 de puncte sunt in acest moment intre Bayern (45) si Borussia (15).