Ronaldo Madrid | Starul Realului scrie istorie in tricoul Realului si e tot mai aproape de Raul! CR s-a distantat si de Leo Messi in topul pentru Gheata de Aur

Cristiano Ronaldo la liga raul Real Madrid Spania Campionate externe
Data publicarii: Luni 23 Februarie 2015, 08:58
Data actualizarii: Luni 23 Februarie 2015, 09:18

•Real Madrid a castigat cu 2-0 meciul disputat pe terenul lui Elche, aseara, si s-a distantata in fruntea clasamentului din La Liga
•Ronaldo a izbutit in sfarsit sa inscrie, dupa o lunga pauza, si a devenit cel de-al treilea marcator din istoria echipei

Cristiano Ronaldo a izbutit in sfarsit sa marcheze in La Liga, dupa o lunga pauza, si a bifat o noua performanta fantastica in tricoul Realului. Starul portughez, care bate recorduri pe banda rulanta, a devenit cel de-al treilea marcator din istoria clubului "blanco", desi joaca la Real de doar 5 ani.

Ronaldo a reusit in victoria cu Elche, scor 2-0, sa ajunga la 290 de reusite pentru Real Madrid, egalandu-l pe legendarul Santillana. Astfel, detinatorul Balonului de Aur continua sa se apropie cu pasi mari de Alfredo Di Stefano (307 goluri) si Raul Gonzalez (323 goluri), doua dintre cele mai importante figuri din istoria clubului.

Interesant este si faptul ca Ronaldo a reusit sa ajunga la 290 de goluri in doar 281 de partide, in timp ce Santillana, care a jucat la Real intre 1971 si 1988, a avut nevoie de 645 de meciuri pentru a ajunge la acelasi numar de reusite.

De asemenea, Ronaldo a profitat si de infrangerea Barcelonei, 0-1 cu Malaga, distantandu-se de principalul contracandidat in lupta pentru Gheata de Aur. Ronaldo are 3 goluri in fata lui Leo Messi in acest moment, scorul fiind 29 la 26 (goluri), respectiv 58 la 52 puncte.

Meciul cu Elche a avut o importanta deosebita si pentru Iker Casillas si Carlo Ancelotti. Casillas a ajuns la 328 de victorii in La Liga, depasindu-l pe Raul (327), in timp ce Ancelotti a bifat meciul 100 pe banca Realului.

CLICK AICI PENTRU REZUMATUL VIDEO AL PARTIDEI ELCHE 0-2 REAL MADRID