Regele ABSOLUT! Leo Messi, cel mai bun marcator din istoria duelului Barca - Real! Cum arata topul dupa meciul nebun de aseara

Lionel Messi Barcelona Cristiano Ronaldo Real Madrid Campionate externe
Data publicarii: Luni 24 Martie 2014, 09:13
Data actualizarii: Luni 24 Martie 2014, 13:11

►PRO TV prezinta: Petrolul - Astra, miercuri 20:30 si Steaua - Dinamo, joi 20:30! Fotbal pentru toata lumea!

Leo Messi, starul nepretuit al Barcelonei, a fost inca o data decisiv in El Clasico, cel mai asteptat duel al anului in fotbalul spaniol. Cu o prima repriza extrem de disputata, in care Barca a deschis scorul prin Iniesta, iar Benzema a intors rezultatul in doar 4 minute, meciul dintre Real si Barcelona a fost decis de hat-trickul micutului fotbalist argentinian, care nu i-a lasat nicio sansa lui Diego Lopez la cele doua penalty-uri dictate de Undiano Mallenco, nici la golul de 2-2, cand a marcat din apropiere.

Gratie prestatiei perfecte din meciul de aseara, incununata de cele trei goluri marcate in poarta Realului, Leo Messi a devenit si cel mai bun marcator din istoria El Clasico, acesta depasindu-i pe Alfredo Di Stefano si Hugo Sanchez, ambii fosti mari fotbalisti ai Realului.

Astfel, Messi conduce acum topul celor mai buni marcatori cu 21 de goluri, in timp ce Hugo Sanchez s-a oprit la 20 de goluri, iar Di Stefano la doar 18. Al patrulea cel mai bun marcator este Raul Gonzalez (15 reusite), cel care se afla deasupra lui Francisco Gento (14 goluri).

De asemenea, hat trick-ul de aseara l-a dus pe Messi la cota 235 in Primera Division, acesta apropiandu-se de liderul Telmo Zarra (251 reusite).

VEZI AICI GOLURILE MARCATE ASEARA DE MESSI

Fericiti la finalul partidei de pe Bernabeu, fanii Barcei l-au ridicat in slavi pe Messi, despre care spun ca ar trebui sa primeasca Balonul de Aur de la Ronaldo.

"Ronaldo ar face bine sa-si ceara scuze si sa-i inmaneze Balonul de Aur lui Leo", au scris acestia pe retelele de socializare.