Final dramatic de sezon pentru Il Luce! A condus cu 2-0 in lupta pentru Champions League, e incredibil cum s-a terminat totul

Mircea Lucescu Sahtior Donetk Campionate externe
Data publicarii: Sambata 30 Mai 2015, 22:06
Data actualizarii: Sambata 30 Mai 2015, 22:07

Mircea Lucescu a trait momente incredibile in ultima etapa a sezonului din Ucraina.

Sahtior si Dnepr, finalista Europa League din acest sezon, s-au batut cap la cap pana in ultimele secunde pentru locul 2 din Ucraina, care trimite in Champions League.

In meciul cu Karpaty Lvov, Sahtiorul lui Lucescu a condus cu 2-0, prin golurile lui Krivtsov si Alex Teixeira, in minutele 33 si 37, dar repriza a doua a fost un adevarat cosmar.

Karpaty a reusit sa revina fantastic in meci si sa egaleze, prin reusitele lui Karnoza, in minutul 47, si Khudobyak, in minutul 62.

Norocul lui Lucescu a venit de la Zakarpattia Uzhhorod, care in meciul cu Dnepr a rezistat pana la final, ca partida sa se incheie 0-0.

Astfel, Dinamo Kiev este campioana Ucrainei, cu 66 de puncte, urmata de Sahtior, cu 56 de puncte, care merge in Champions League, pentru ca Dnepr, Zorya Luhanks si Vorskla Poltava sa mearga in Europa League.