Cea mai mare minune in fotbal in ziua de Paste: Ajax a pierdut finala Cupei cu 5-1, dupa ce a condus cu 1-0! VIDEO

ajax zwolle Campionate externe
Data publicarii: Luni 21 Aprilie 2014, 09:31
Data actualizarii: Luni 21 Aprilie 2014, 11:42

► Meci cu titlul pe masa! Duminica, 15.30: Heracles - Ajax, in direct la Sport.ro

Ajax a pierdut finala Cupei Olandei in fata surprizei din acest sezon, PEC Zwolle, scor 1-5, la capatul unui meci de-a dreptul nebun.

Ajax a deschis scorul in minutul 3, Ricardo van Rhijn, insa apoi Zwolle a revenit miraculos, prin golurile marcate de Thomas '7, '11, Fernandez '20, '33 si Van Polen '50.

Partida de la Rotterdam a fost intrerupta timp de cateva minute, din cauza petardelor si fumigenelor aruncate de suporterii echipei Ajax Amsterdam.

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

CLICK AICI PENTRU IMAGINI CU TORTELE ARUNCATE DE ULTRASI

CLICK AICI PENTRU IMAGINI DIN PELUZA LUI AJAX

Ca urmare a acestei victorii, PEC Zwolle va participa in preliminariile Europa League.

Ajax isi poate reveni repede dupa socul din finala Cupei. Echipa lui Frank de Boer devine matematic campioana in Olanda daca scoate cel putin un egal in partida de duminica, cu Heracles Almelo. Meciul incepe la 15:30 si este transmis in direct la Sport.ro.