Bucuria NEBUNA a lui Di Canio sau cea a lui Mourinho? TOP 5 cele mai tari celebrari din istorie! VIDEO: n-ai sa te gandesti NICIODATA cine e pe primul loc!

Paolo Di Canio Alex Ferguson bucurie Diego Armando Maradona Jose Mourinho Campionate externe
Data publicarii: Luni 15 Aprilie 2013, 21:30
Data actualizarii: Luni 15 Aprilie 2013, 21:27

►Batalia pentru FINALA Cupei | Marti, 20.30: CFR Cluj - Astra; Joi, 20.30: Otelul - Petrolul, IN DIRECT EXCLUSIV pe net pe voyo.ro

Weekendul ce a trecut, pe langa mega scandalul din fotbalul romanesc, de la Rapid-Steaua, am putut asista si la momente cu adevarat demne de fotbal spectacol; si unde altundeva se putea intampla asta daca nu in Premier League, acolo unde fotbalul este la el acasa.

Cel mai spectaculos moment a fost dat nimeni altul decat celebrul si controversatul Paolo Di Canio, a carui bucurie de la golurile echipe sale a facut inconjurul lumii in mai putin de 24 de ore. Italianul, cunoscut mai mult pentru ca s-a declarat un fascist convins, le-a aratat englezilor ce inseamna pasiunea si ce inseamna sa traiesti un meci la cote maxime, surpriza facuta de Sunderland pe terenul lui Newcastle (3-0) facandu-l sa explodeze de bucurie. VIDEO AICI

Di Canio are insa o companie cu adevarat selecta cand vine vorba de astfel de momente

5) David Pleat (Manchester City 0-1 Luton Town, 14 mai 1983)

Un moment pe care mai mult ca sigur nu l-ai vazut fie pentru ca erai prea mic, fie pentru ca nu aveai acces la asa ceva, fie ca pentru nu te nascusei. Un moment pe care englezii nu il vor uita insa niciodata: erau ultimele minute ale meciului cand sarbul Radomir Antic, o mai veche cunostinta a romanilor, marca impotriva lui City si contribuia decisiv la promovarea lui Luton Town, dar si la retrogradarea lui City din prima liga dupa 17 ani.

David Pleat a explodat insa si a alergat ca un nebun pe teren, fiind unul dintre primii antrenori care a facut asa ceva intr-un meci din prima liga.

4) Grame Souness (Fenerbahce 1-1 Galatasaray, 24 aprilie 1996)

Poate unul dintre cele mai disputate derby-uri de pe planeta, unde tensiunile sunt cu mult peste cele de la un Rapid-Steaua, pe care am putut sa-l vedem aseara, este cel dintre Fenerbahce si Galatasaray, cele doua rivale de moarte din campionatul Turciei.

Finala Cupei Turciei din 1996 a consemnat o noua intalnire intre cele doua echipe, partida in care Grame Souness a dat un adevarat recital.

Legendarul jucator al lui Liverpool, retras la acea vreme, lua loc pe banca Galatei si reusea sa cucereasca Cupa dupa o victorie cu 1-0 pe teren propriu si un egal in deplasarea de pe Saracoglu.

Momentul pe care turcii nu il vor uita niciodata s-a petrecut la finalul partidei, atunci cand, invingator, Souness a luat un steag imens al Galatei si l-a infipt la centrul terenului, fiind si aproape sa creeze o bataie generala.

3) Maradona (Argentina 2-1 Peru, 10 octombrie 2009)

Maradona, un excentric prin definitie, nu avea cum sa lipseasca din acest top, iar reactia lui de la golul marcat de Martin Palermo in prelungirile meciului cu Peru, victorie care a trimis Argentina la Cupa Mondiala din 2010, a fost una cu adevarat nebuna.

2) Jose Mourinho (Manchester United 1-1 Porto, 9 martie 2004)

Un meci pe care nimeni, niciodata, nu il va putea uita; un meci care a creat unul dintre cele mai interesante personaje din fotbalul mondial: Jose Mourinho.

Porto a intalnit in acel an pe Manchester United in optimile Ligii si nimeni nu ii dadea vreo sansa, mai ales dupa ce Porto obtinuse doar o remiza, 0-0, pe teren propriu. Returul a fost insa unul nebun, iar golul lui Costinha din ultimul minut de joc, gol care a calificat-o pe Porto in sferturile competitiei, l-a facut pe Mourinho sa explodezze

1) Alex Ferguson (Manchester United 2-1 Sheffield Wednesday, 10 aprilie 1993)

Il vezi pe Sir Alex la fiecare meci si nu iti imaginezi ca ar putea sa se manifeste intr-un asemenea mod la un gol. Poate pentru ca nici varsta nu ii mai permite acum, insa in 1993, Ferguson era intr-o forma de invidiat si titlul luat cu United dupa 36 de ani de asteptare l-a descatusat.

Steve Bruce inscria atunci in minutul 96 al meciului si ducea titlul pe Old Trafford, iar Sir Alex avea sa intre in cartea de istorie a clubului, carte in care, intre timp, ar putea avea un capitol separat.