Manchester City e CAMPIOANA in Anglia! Real e OUT de la titlu: Atletico 1-1 Malaga, Elche 0-0 Barca si Celta 2-0 Real! Calculele:

Campionate externe
Live Blog

5 ST€L€

Data publicarii: Duminica 11 Mai 2014, 21:51
Data actualizarii: Duminica 11 Mai 2014, 23:26

Toate meciurile etapei sunt AICI. Intra si comenteaza cele mai tari partide din Europa si spune-ne care sunt favoritele tale in cele mai tari campionate din lume!

21:58 11 May

Inca nu s-a jucat titlul in Spania, dar sunt cateva concluzii:

- finala sezonului se joaca pe Camp Nou, acolo unde Barca o primeste pe Atletico. Singura sansa a catalanilor e sa castige, pentru a recupera cele trei puncte ce o despart de trupa lui Simeone

- Real a iesit definitiv din lupta pentru titlu! Doua gafe mari, iar madrilenii nu pot termina mai sus de locul doi

- Getafe lui Marica si Contra inca nu s-a salvat, chiar daca a iesit din zona retrogradarii, si asteapta jocurile din ultima etapa

- Elche si Sapunaru au scapat de emotii si vor juca si la anul in La Liga

AICI CLASAMENTUL DIN SPANIA!

21:53 11 May

FINAL de etapa in Spania!

Atletico Madrid 1 - 1 Malaga ('74 Alderweireld / '66 Samu)
Elche 0 - 0 Barcelona
Getafe 1 - 0 Sevilla ('70 Escudero)
Granada 0 - 2 Almeria ('19 Veza, '83 Aleix Vidal)
Betis 4 - 3 Valladolid ('6-autogol Pena, '54 Molina, '76 Castro, '90 Juanfran / '1 Guerra, '51 Pena, '59 Guerra)
Espanyol 1 - 1 Osasuna ('21 Colotto / '44 Acuna)
Celta Vigo 2 - 0 Real Madrid ('44, '63 Charles)

21:35 11 May

Min. 75 in SPANIA!

Granada 0 - 1 Almeria ('19 Veza)
Betis 3 - 3 Valladolid ('6-autogol Pena, '54 Molina, '76 Castro / '1 Guerra, '51 Pena, '59 Guerra)

21:31 11 May

GOOOOOOOOOOOOL Atleticoooooooooo!!!

In min. 74 Alderweireld aduce egalarea!

21:22 11 May

GOOOOOOOOOOOL Malaga in fata lui Atleticoooo!!!

Garcia socheaza pe toata lumea pe Calderon si inscrie pentru un 1-0 nesperat in min. 66!

21:20 11 May

GOOOOOOOOOL Celtaaaaaaaaaaaa!

2-0 cu Real, dupa alta GAFA DE PROPORTII!!! Xabi Alonso a pasat la portar, incet, din lateral, insa Charles Dias a prins si l-a executat pe portar! Min. 64 - VIDEO AICI

21:15 11 May

Min.60 in SPANIA!

Atletico Madrid 0 - 0 Malaga
Getafe 0 - 0 Sevilla
Betis 2 - 3 Valladolid ('6-autogol Pena, '54 Molina / '1 Guerra, '51 Pena, '59 Guerra)
Celta Vigo 1 - 0 Real Madrid ('44 Charles)

20:50 11 May

PAUZA in SPANIA!

Betis 1 - 1 Valladolid ('6 Pena / '1 Guerra)

20:43 11 May

Min 44: Ramos gafeaza grav si Celta marcheaza!!! 1-0 in fata lui Real Madrid! - VIDEO AICI

FINAL DE MECI LA CITY!

MANCHESTER CITY E NOUA CAMPIOANA DIN PREMIER LEAGUE!

LIVERPOOL A TERMINAT PE LOCUL 2!

CHELSEA A TERMINAT PE LOCUL 3!

18:45 11 May

Inca o eliminare pentru Newcastle! Chelsea inscrie pentru 2-1 prin Torres!

18:39 11 May

Min. 81 la partidele din Anglia!

City mai are aproximativ 12-13 minute si iese campioana in Premier League!

18:33 11 May

GOOOOL si la Chelsea! Schurrle egaleaza!

18:28 11 May

Cu golul marcat de Sturridge, LFC ajunge la 101 marcate in acest sezon!

18:27 11 May

Ameobi este eliminat dupa golul doi al lui Liverpool, pentru proteste! Primeste doua galbene in cateva zeci de secunde!

18:24 11 May

GOOOL LIVERPOOOOOOOL! Inca o lovitura libera, Sturridge inscrie pentru 2-0 dintr-o faza identica! 2-1 pentru Liverpool! - VIDEO AICI

2-0 pentru City! Manchester e in continuare sigura de titlu!

18:22 11 May

GOOOOL LIVERPOOOOOOL! Gerrard bate o lovitura libera din lateral, mingea se duce la Agger, care loveste din cadere, din unghi, si face 1-1! - VIDEO AICI

La City e in continuare 2-0! La scorurile inregistrate pana acum, Manchester e campioana!

18:16 11 May

Suarez bate o lovitura libera de la peste 20 de metri, insa trimite doar in bratele portarului, pe coltul scurt! Min. 58: City conduce cu 2-0, Liverpool e condusa cu 1-0!

18:06 11 May

GOOOOL CITY! Kompany face 2-0 pentru City in min.50 si pare ca nimic nu se mai poate intampla!!!

Liverpool e condusa tot cu 1-0! - VIDEO AICI

17:48 11 May

PAUZA!

Dupa 45 de minute, City conduce cu 1-0 in fata lui West Ham! A dat si o bara la finalul prelungirilor!

Tot Dupa 45 de minute, Liverpool e condusa cu 1-0 de Newcastle, dupa autogolul lui Skrtel!

AICI CLASAMENTUL DIN ANGLIA!

17:46 11 May

Informatie off-topic: la meciurile de titlu din Anglia, diferenta e de doar 2 secunde, City incepand putin mai devreme decat duelul de la Liverpool. Asta in timp ce la sferturile Ligii, spre exemplu, diferenta era de 7-8 minute!

17:40 11 May

GOOOL NASRI! In min. 39, Nasri marcheaza plasat, in stanga portarului! 1-0 pentru City, Liverpool e condusa cu 1-0, titlul e la Manchester! - VIDEO AICI

17:35 11 May

Sut SUAREZ, prea moale insa, de la 12 metri! Mingea e retinuta fara emotii de Krul!

17:25 11 May

RATARE LIVERPOOL! Skrtel loveste cu capul, din cadere, de la 8 metri, insa mingea e retinuta de portar pe linia portii!

0-1 la Liverpool, 0-0 la City in min. 25!

17:21 11 May

GOOOL la Liverpool! Skrtel isi marcheaza in proprie poarta! 1-0 pentru Newcastle din min 20! VIDEO AICI

17:18 11 May

Bellamy da gol pentru Cardiff in fata lui Chelsea! 1-0, Chelsea are sanse mici sa mai termine pe doi, peste Liverpool! Min. 15!

17:12 11 May

CE OCAZIE! Silva trage in diagonala de la 11 metri, mingea se duce putin peste in min. 10!

City 0-0 West Ham

Liverpool 0-0 Newcastle

16:57 11 May

De la 17.00 incepe nebunia in Anglia! City are meci acasa cu West Ham, in timp ce Liverpool are meci tot acasa, cu Newcastle.

City e lider si poate lua titlul si cu un egal. Conditia ca Liverpool sa fie campioana e sa bata, iar City sa piarda; e si varianta ca LFC sa bata cu 14-0, iar echipa seicilor sa faca cu egal: 0-0, insa e de-a dreptul SF :) AICI CLASAMENTUL DIN ANGLIA

Man City - West Ham

City: 1 J. Hart, 4 V. Kompany, 26 M. Demichelis, 5 P. Zabaleta, 13 A. Kolarov, 8 S. Nasri, 14 Javi García, 21 David Silva, 42 Y. Touré, 16 S. Agüero, 10 E. Džeko
Antrenor: M. Pellegrini
Rez: 6 J. Lescott, 7 J. Milner, 9 Negredo, 22 G. Clichy, 25 Fernandinho, 30 C. Pantilimon, 35 S. Joveti?

West Ham: 13 Adrián, 17 J. O'Brien, 3 G. McCartney, 2 W. Reid, 5 J. Tomkins, 23 S. Downing, 4 K. Nolan, 14 M. Taylor, 16 M. Noble, 21 M. Diamé, 9 A. Carroll
Antrenor: S. Allardyce
Rez: 7 M. Jarvis, 8 P. Armero, 12 Ricardo Vaz Té, 19 J. Collins, 22 J. Jääskeläinen, 24 C. Cole, 26 J. Cole

Liverpool - Newcastle

Liverpool: 22 S. Mignolet, 2 G. Johnson, 5 D. Agger, 37 M. Škrtel, 38 J. Flanagan, 8 S. Gerrard, 24 J. Allen, 14 J. Henderson, 31 R. Sterling, 7 L. Suárez, 15 D. Sturridge
Antrenor: B. Rodgers
Rez: 1 B. Jones, 4 K. Touré, 9 Iago Aspas, 10 Philippe Coutinho, 17 M. Sakho, 20 A. Cissokho, 21 Lucas Leiva

Newcastle: 1 T. Krul, 2 F. Coloccini, 26 M. Debuchy, 27 S. Taylor, 6 M. Williamson, 19 M. Haïdara, 24 C. Tioté, 7 M. Sissoko, 8 V. Anita, 23 Shola Ameobi, 11 Y. Gouffran
Antrenor: A. Pardew
Rez: 3 D. Santon, 13 M. Yanga-Mbiwa, 18 L. de Jong, 21 R. Elliot, 28 Sammy Ameobi, 36 P. Dummett, 37 L. Šatka

15:09 11 May

Costel Pantilimon, primul roman care castiga titlul in Anglia?

Costel Pantilimon e la 90 de minute sa devina primul roman care castiga titlul in Anglia. City are nevoie de un egal in meciul de pe teren propriu cu West Ham pentru a cuceri cel de-al 4-a trofeu de campioana din istorie. Toate partidele din ultima etapa de Premier League sunt programate sa inceapa la ora 17.00.

Pantilimon a fost in lotul lui City si in 2012, cand echipa a cucerit titlul cu un minut inainte de finalul sezonului, insa goalkeeperul roman nu a primit medalia de campion. Panti a aparat in acel sezon doar in 4 partide, iar regulamentul din Premier League specifica faptul ca un campion adevarat trebuie sa aiba cel putin 10 meciuri bifate de-a lungul unui sezon.

Vara trecuta, oficialii englezi au decis sa reduca numarul minim de meciuri la 5, iar Pantilimon e gata sa intre in istorie. Pe parcursul acestui sezon, romanul a profitat de forma slaba a lui Joe Hart si a fost folosit de Pellegrini in 7 meciuri de campionat.

Costel Pantilimon poate deveni astfel primul roman care cucereste titlul de campion in cea mai urmarita liga a planetei.

08:54 11 May

Toata Anglia e cu sufletul la gura astazi, cand mai sunt 90 de minute de fotbal pana cand vom afla noua campioana din Premier League.

City are doua puncte avans si un golaveraj mai bun decat Liverpool, asa ca un egal in partida de pe teren propriu cu West Ham inseamna al 4-lea titlu din istoria clubului.

Liverpool mai crede totusi intr-un miracol. O victorie astazi pe Anfield in fata lui Newcastle, plus o victorie a lui West Ham pe Etihad ii aduce primul titlu dupa o pauza de 24 de ani.

Toate meciurile sunt programate sa inceapa la ora 17.00. (vedeti programul mai jos)

20:38 10 May

De departe cea mai tare faza a fost surprinsa in momentul in care Pep a vrut sa ridice trofeul Bundesligii. Trofeul a "fugit" din mainile antrenorului catalan, dar acesta l-a ridicat repede. Macar el nu l-a scapat sub autocar... :))

20:27 10 May

Bayern a castigat cu greu ultimul meci al sezonului din Bundesliga, 1-0 cu Vfb Stuttgart, echipa la care Alex Maxim a jucat 70 de minute. Claudio Pizzaro a marcat singurul gol al meciului in minutul 90.

20:10 10 May

Vine weekend-ul, vin si meciurile tari! Pe www.sport.ro poti vedea in fiecare saptamana cele mai tari dueluri din cele mai importante campionate ale Europei! Daca Germania si Franta si-au stabilit de mult campioanele, echipele din Anglia si Spania sunt angrenate intr-o lupta crancena, milionarii din Premier League luptand pana la ultima suflare pentru titlu.

Manchester City si Liverpool joaca cele mai importante meciuri ale sezonului, iar fanii viseaza la trofeul Premier League.

Iata situatia celor mai importante campionate din Europa, dar si cele mai asteptate meciuri ale finalului de saptamana

Spania

Spre deosebire de campionatul Angliei, care se termina maine, spaniolii mai au de disputat doua etape, doua etape ce se anunta a fi cu adevarat incendiare. Atletico Madrid, cu 88 de puncte, continua alergarea dupa primul titlu dupa o pauza de 17 ani, iar totul depinde de jucatorii lui Diego Simeone. Atletico joaca maine cu Malaga, pe Vicente Calderon, insa are o ultima deplasare "de foc", urmand sa joace chiar impotriva Barcelonei, echipa aflata pe locul 2. Daca Barcelona castiga ambele meciuri, cu Elche si Atletico, va deveni campioana Spaniei.

Hertha 0-4 Borussia Dortmund

Bayern Munchen a castigat campionatul Germaniei cu o diferenta de 19 puncte fata de Borussia Dortmund. Bayern, Borussia Dortmund si Schalke s-au calificat direct in grupele Ligii, in timp ce Bayer Leverkusen va juca in tururile preliminare. Wolfsburg si Borussia Monchengladbach vor fi reprezentantele Germaniei in Europa League.

De cealalta parte, Nurnberg si Eintracht Braunschweig au retrogradat direct, in timp ce Hamburg va juca play out.

Clasamentul

Italia

Si in Italia titlul este deja adjudecat, Juventus fiind deja campioana, chiar daca mai sunt doua etape de jucat. Lupta continua insa pentru un loc de Europa League, dar si la retrogradare.

Franta

Cu doua etape inaintea finalului, PSG a castigat deja al doilea titlu consecutiv al campionatului francez, in timp ce AS Monaco, echipa revenita in prima liga chiar inaintea acestui sezon, va insoti PSG-ul in grupele Ligii.