"A inviat! Adevarat a inviat!" Messi i-a adus in sfarsit o victorie Barcelonei, dupa ce Bilbao a condus-o cu 1-0! VIDEO:

Barcelona Athletic Bilbao Lionel Messi Campionate externe
Data publicarii: Luni 21 Aprilie 2014, 08:48
Data actualizarii: Luni 21 Aprilie 2014, 09:06

► In numele lui PIRLO! Benfica – Juventus, joi 22:00, in direct Sport.ro si Voyo.ro!

Eliminata din sferturile Ligii Campionilor, dupa 7 ani consecutivi in care nu a cunoscut gustul infrangerii mai departe de faza semifinalelor, dar si invinsa de rivala "de moarte" Real Madrid in finala Cupei Regelui Spaniei, Barcelona incearca cu disperare sa se agate de titlul din Primera, pentru care concureaza cu Atletico si Real.

Cu o luna aprilie de cosmar, Barca lui Messi si "Tata" Martino s-a vazut in acest weekend obligata sa invinga pe teren propriu Athletic Bilbao, pentru a mai putea ramane "in coasta" celor doua competitoare.

Cu un Messi sters in ultimele partide si cu o aparare "in piuneze", Barcelona a inceput greu meciul cu Bilbao, bascii venind extrem de montati pe Nou Camp. Mai mult, acestia au avut si prima mare ocazie de gol a meciului, atunci cand Aritz Aduriz (ex-Valencia) a ratat o mare ocazie, portarul Pinto salvand sutul acestuia. Dupa o prima repriza echilibrata, in care cele doua echipe si-au impartit ocaziile de poarta, acelasi Aduriz a deschis scorul cu un sut de la marginea careului, fara sanse pentru Pinto.

Barcelona si-a amintit ca este campioana en-titre a Spaniei abia cu 20 de minute inainte de finalul meciului, iar Pedro, ajutat de Alexis, a reusit sa il invinga pe Gorka Iraizoz, pentru ca 3 minute mai tarziu Messi sa isi aduca echipa in avantaj cu un gol din lovitura libera.

Finalul meciului i-a gasit tot pe bascii de la Athletic in atac, dar acestia nu au mai reusit sa inscrie, chiar daca Rico a ratat o sansa imensa in ultimele minute.