Alegerile americane creeaza probleme in NBA! Campioana a ajuns la meci cu Uber! LeBron James a urcat in top 10 marcatori in istorie

Lebron James NBA Baschet
Data publicarii: Duminica 06 Noiembrie 2016, 10:14
Data actualizarii: Duminica 06 Noiembrie 2016, 10:15

Cu cele 25 de puncte marcatein victoria de sambata noapte, 102-101, a lui Cleveland Cavaliers in fata Philadelphiei 76ers, LeBron James a reusit sa urce in Top 10 al celor mai buni marcatori din istoria NBA. Cavs au fost aproape sa nu ajunga, insa, la meci. Motivul?

Statul Pennsylvania, in special suburbiile orasului Philadelphia, par a fi decisive in stabilirea noului presedinte al Statelor Unite ale Americii, astfel ca principalii doi candidati, Hillary Clinton si Donald Trump, sunt in plina campanie. Ceea ce a deranjat teribil traficul din orasul american, dovada a ceea ce s-a intamplat sambata seara. Concret, Cleveland Cavaliers incerca sa ajunga la meciul cu 76ers, insa autocarul echipei a fost blocat de o coloana oficiala in care se afla actualul vicepresedinte, Joe Biden, care mergea catre o actiune electorala in beneficiul lui Clinton. Dupa 20 de minute de stationare, superstarurile lui Cavaliers, campioana en-titre, au coborat, insotiti de bodyguarzi, si au chemat cateva Uber-uri, masini care au reusit sa ii duca la timp la Wells Fargo Center, cu 60 de minute inainte de startul partidei.

Cavaliers (6-0), unica echipa neinvinsa in acest debut de sezon, a avut emotii serioase in meciul cu modesta 76ers (0-5), castigand cu 102-101! Insa meciul a fost unul special pentru LeBron James, care a urcat pe locul 10 al celor mai buni marcatori din istoria NBA, cu ajutorul celor 25 de puncte inscrise, depasindu-l pe Hakeem Olajuwon. In acest moment, LeBron are 26.970 de puncte marcate si, cel mai probabil, va urca cel putin pana pe locul 8 in acest top in actualul sezon, urmand sa ii depaseasca pe Moses Malone (27.409 puncte) si Elvin Hayes (27.313 puncte). Insa presa americana scrie deja ca LeBron vizeaza locul 1 in acest top, detinut in acest moment de Kareem-Abdul Jabbar, cu 38.387 puncte.

Record negativ pentru Spurs!

Intr-un alt meci extrem de interesant disputat in noaptea de sambata, Los Angeles Clippers (5-1) a spulberat-o in deplasare pe San Antonio Spurs (5-2), scor 116-92. A fost pentru prima data in cele 21 de sezoane ale antrenorului Gregg Popovich pe banca lui Spurs in care echipa sa a primit 73 de puncte doar in prima repriza! Blake Griffin (28 de puncte, 5 recuperari, 3 pase decisive) a fost cel mai bun marcator al lui Clippers care conduce surprinzator Conferinta de Vest, la egalitate cu surprinzatoarea Oklahoma City Thunder (5-1), dar in fata lui Spurs si a lui Golden State Warriors (4-2).

Autor: Adrian Costeiu