Van Persie a intrat in ISTORIE! Cele mai frumoase reveniri din fotbalul britanic! Povestea socurilor 3+:

Robin van Persie Anglia Michael Owen Anglia
Data publicarii: Joi 20 Martie 2014, 20:28
Data actualizarii: Joi 20 Martie 2014, 20:29

Van Persie a marcat de trei ori cu Olympiakos, in meciul care i-a adus calificarea lui United in sferturile Ligii. Englezii au 10 astfel de momente istorice.

Olandezul a inscris in minutele: 25, 45 si 52, trei reusite cu care United a intors scorul de 0-2 cu care pierduse in turul optimilor Ligii, in Grecia. Olympiakos a fost martora uneia dintre cele mai frumoase reveniri din fotbal.

Britanicii de la Dailymail scriu despre momentele istorice care le-au marcat existenta fotbalistica:

10 - Hat-trick Ally McCoist in Rangers 3-2 Celtic, finala Cupei Ligii din 1984. E a facut cu Rangers sa revina de la 0-2, marcand golul egalarii in prelungirile celor 90 de minute. Apoi a adus trofeul in prelungiri, cu inca un gol, la chiar primul sau sezon la club.

9 - Cele trei reusite ale lui Gary Lineker in Anglia 3-0 Polonia de la CM 1986. Atunci, englezii erau disperati dupa o victorie in grupa, pierzand anterior meciul cu Portugalia, plus un 0-0 cu Maroc. Victorie si calificare.

8 - Scott Sinclair in Swansea 4-2 Reading, 2011. Hat-trick-ul sau a promovat-o in Premier League pe Swansea cu Rodgers pe banca.

7 - Andrei Arshavin, trei goluri in Liverpool 4-4 Arsenal, 2009. A distrus atunci cursa de urmarire inceputa de cormorani in duelul cu United.

6 - Paul Gascoigne, un hat-trick pentru Rangers, la 3-1 cu Aberdeen, in 1996. Atunci era penultima etapa din Scotia, iar Gascoigne a facut ca Rangers sa ia campionatul.

5 - Henry, hat-trick pentru Arsenal, la 4-2 cu Liverpool, in 2004. In total, la final de sezon, Henry avea 30 de reusite in palmares, Arsenal lua campionatul si avea un record de 49 de partide fara infrangere.

4 - Clive Mendonca, trei goluri pentru Sunderland, in 4-4 din deplasarea de la Charlton. Un meci in play-off-ul pentru Premier League, in 1998, pierdut insa de Sunderland la 11 metri, dupa prelungiri, cu 6-7.

3 - Michael Owen. Cele trei goluri marcate in 5-1 pentru Anglia in fata Germaniei, in 2001, au ajutat ca britanicii sa bata o rivala istorica in fotbal. Nemtii urmau sa fie finalisti mondiali, peste doar noua luni, la CM 2002.

2 - Stan Mortensen. A marcat de trei ori pentru Blackpool, in 4-3 cu Bolton. Era finala FA Cup din 1953, un moment istoric pentru club.

1 - Geoff Hurst. De departe, cel mai important moment al fotbalului englez, a fost cel in care Hurst marca un hat-trick in finala Cupei Mondiale din 1966, castigata de englezi in fata Germaniei. 4-2 s-a terminat, prima si singura Cupa Mondiala castigata de Anglia, chiar pe teren propriu.