Man City, in genunchi pe propriul teren! Starul adus cu 53mil € s-a facut de ras, doi jucatori s-au accidentat inainte de derby

Manchester City Newcastle Anglia
Data publicarii: Joi 30 Octombrie 2014, 09:07
Data actualizarii: Joi 30 Octombrie 2014, 09:15

Campioana Angliei, Manchester City, are mari probleme - fara victorie in ultimele 3 meciuri, City a fost eliminata din Cupa Ligii si l-a pierdut pe David Silva pentru partida cu Manchester United din weekend.

Man City 0-2 Newcastle / Newcastle s-a calificat mai departe in sferturile Cupei Ligii Angliei dupa ce a eliminat detinatoarea trofeului chiar pe Etihad Stadium!

De doar 6 minute au avut nevoie cei de la Newcastle sa deschida scorul prin Rolando Aarons, pentru ca Moussa Sissoko sa inscrie pentru 2-0 cu 15 minute inainte de final dupa o faza superba in care Mangala, jucatorul francez adus in aceasta vara pentru 53 de milioane de euro, a fost depasit foarte usor.

Problemele pentru Pellegrini sunt insa mult mai mari - David Silva s-a accidentat inca din minutul 5 la genunchi, in timp ce Yaya Toure a iesit dupa o ora de joc cu probleme la inghinali. Daca prezenta spaniolului in derby-ul cu Manchester United de duminica pare imposibila, ivorianul are sanse sa revina.

Dupa egalul din Liga si infrangerea neasteptata din campionat, City a fost batuta si in Cupa, situatia la Newcastle fiind diametral opusa - echipa lui Alan Pardew a inceput slab sezonul ocupand cateva etape ultimul loc in Premier League, insa a castigat ultimele 2 partide si miercuri seara a reusit marea surpriza.