Liverpool isi poate lua adio de la Liga: Liverpool 1-2 Arsenal! Van Persie a reusit o dubla de senzatie!

Anglia
Data publicarii: Sambata 03 Martie 2012, 17:05
Data actualizarii: Sambata 03 Martie 2012, 17:07

Liverpool nu mai viseaza la Liga Campionilor. Arsenal a batut cu 2-1 iar Liverpool este intr-o situatie disperata.
Jns: Se pare ca Van Persie e cel mai in forma atacant la ora actuala dupa parerea mea . Mai ales ca nu are vedete "in spate" cum are Messi si Ronaldo la Barca respectiv Real ! Iar Szczesny a prins o zi perfecta, a aparat tot, chiar si acel penalty!

LIVETEXT
Min 90+2 GOOOOOL Arsenal! Van Persie reuseste sa inscrie al doilea gol, dupa un sut din voleu din interiorul careului!
Min 79: Ocazie pentru Arsenal! Rosicky centreaza superb pentru Walcott care reuseste sa evite la limita offside-ul. Atacantul lui Arsenal loveste mingea cu capul insa Reina retine usor.
Min 68: Kuyt centreaza periculos in fata portii dar Kelly nu reuseste sa intervina iar Liverpool pierde mingea
Min 46: Suarez incepe in forta si trimite putin pe langa poarta. Mingea se opreste in plasa laterala

Eu: Arsenal a avut mare noroc in prima repriza. Putea fi usor 2 sau 3 la 1 pentru Liverpool. Oricum o prima repriza foarte spectaculoasa. Sper ca si a doua repriza sa fie la fel

S-a terminat prima repriza! Liverpool 1-1 Arsenal!
Min 45: Kuyt trimite in bara dupa o centrare a lui Adam. Arsenal scapa cu fata curata!
Min 44:Finalul primei reprize o gaseste pe Liverpool in atac prin Kuyt, care este blocat in marginea careului de Koscielny
Min 30:GOOOOOL Liverpool 1-1 Arsenal | Sagna centreaza perfect de pe dreapta iar Van Persie il executa pe Reina cu o lovitura de cap!
Min 24: Ocazie MARE! Suarez rateaza o ocazie uriasa. Mingea loveste bara dupa un sut puternic din interiorul careului!
Min 23: GOOOOOL Liverpool 1-0 Arsenal | Henderson sprinteaza pe banda dreapta si centreaza in careu. Koscielny este neatent si trimite mingea in proprie poarta!
Min 18: Kuyt executa slab iar Szczesny respinge. Kuyt reia din nou insa portarul lui Arsenal reuseste sa trimita in corner.
Min 17: Kuyt combina cu Suarez in careul lui Arsenal. Portarul iese si il faultaeaza pe Suarez. Arbitrul dicteaza penalty.
Min 15: Downing gaseste un culoar in apararea lui Liverpool si patrunde cu mingea la picior in careu. Interventie salvatoare a lui Sagna
Min 7: Walcott patrunde periculos pe partea dreapta si reuseste sa trimita un sut periculos pentru Reina. Portarul lui Liverpool este surprins de faza insa reuseste sa retina. Prima ocazie pentru Arsenal.
Min 1: A inceput meciul. Gerrard vede meciul din tribuna.

ECHIPELE DE START:
Arsenal: Szczesny, Sagna, Koscielny, Vermaelen, Gibbs, Arteta, Song, Rosicky, Walcott, Van Persie, Benayoun.
Rezerve: Diaby, Oxlade-Chamberlain, Fabianski, Jenkinson, Gervinho, Chamakh, Miquel.

Liverpool: Reina, Kelly, Enrique, Skrtel, Carra, Spearing, Adam, Henderson, Downing, Kuyt, Suarez.
Rezerve: Doni, Bellamy, Shelvey, Coates, Flanagan, Maxi, Carroll.

INFO MECI
Liverpool este obligata sa castige meciul cu Arsenal pentru a putea visa in continuare la o calificare in urmatorul sezon din Champions League. Elevii lui Wenger sunt pe 4 cu 46 de puncte si au moralul ridicat dupa 5-2 cu Tottenham in ultima etapa. Liverpool este pe locul 7, cu 39 de puncte si un meci mai putin disputat.

“Erau condusi cu 2-0 si au inscris 5 goluri in 20 de minute, ceea ce reprezinta o performanta extraordinara”, a recunoscut Dalglish.

“Nu conteaza ca ambele echipe vin dupa o victorie, oricum ar fi, acest meci va fi foarte disputat. Stim ce ne asteapta”, mai spune antrenorul lui Liverpool.

Dupa ce au batut pe Cardiff City, la penaltyuri, in Cupa Ligii, Liverpool nu a mai avut timp sa sarbatoreasca. Pauza pentru meciurile amicale ale nationalelor i-a separat pe jucatorii lui Liverpool. “Baietii au plecat pentru a juca meciurile nationalelor, insa stiu ca s-au bucurat pentru succesul din Cupa Ligii. Trebuie sa ne gandim la meciul cu Arsenal”, spus Dalgligh.