INCREDIBIL! A aparat penalty la primele secunde jucate! El este omul in care milioane de fani isi pun sperante la meciul sezonului pentru Liverpool:

Anglia
Data publicarii: Marti 10 Aprilie 2012, 22:59
Data actualizarii: Miercuri 11 Aprilie 2012, 00:48

Situatia la Liverpool este dramatica. "Cormoranii" au un sezon dezastruos de Premier League iar in weekend joaca cel mai importante meci - semifinala Cupei Angliei contra lui Everton.

Doar locul 8 in campionat, un sezon care nu poate fi considerat salvat de catre castigarea Cupei Ligii Angliei in ciuda faptului ca a fost primul trofeu cucerit de Liverpool dupa 6 ani. In ultimele zile, presa din Anglia a scris ca postul lui Kenny Dalglish este in pericol.

Legenda lui Liverpool isi poate asigura cel putin inca un sezon insa daca va castiga Cupa Angliei, Liverpool urmand sa joace in semifinale impotriva lui Everton, sambata aceasta pe Wembley.

Situatia celor de la Liverpool a devenit si mai grea la meciul cu Blackburn scorul final fiind 3-2 pentru Liverpool dupa un gol in prelungiri al lui Andy Carroll.

Portarul de rezerva al lui Liverpool, Doni a fost eliminat dupa un fault la Yakubu in pozitie de ultima aparator. Si cum portarul titular Pepe Reina mai sta o etapa dupa eliminarea de la meciul cu Newcastle, titular cu Everton va fi australianul Brad Jones!

Portarul de 30 de ani a jucat doar 2 meciuri la Liverpool de la venirea la echipa in 2010, fiind si imprumutat sezonul trecut la Derby County. Totusi, Brad Jones a reusit ceva impresionant la meciul cu Blackburn cand a fost fortat sa intre in poarta - a reusit sa apere penalty-ul lui Yakubu! Totusi, Jones nu a mai avut cum sa-l opreasca pe Yakuba 10 minute mai tarziu iar in a doua repriza a comis o gafa imensa - cei de la Blackburn au primit penalty dupa o degajarea gresita lui Jones si un fault al acestuia. Totusi, Jones poate fi fericit ca a scapat fara cartonas rosu!

Situatia pentru Dalglish este si mai grava cand vine vorba de rezerva lui Brad Jones la meciul cu Everton. Dalglish are 2 variante - pustiul de 18 ani Danny Ward de la echipa de rezerve a clubului sau Peter Gulacsi, portar imprumutat insa in acest sezon de Liverpool la Hull City. Ramane de vazut daca Dalglish va putea sa il cheme inapoi pe portarul maghiar asa cum a facut cu Shelvey, imprumutat la Blackpool insa rechemat la Liverpool dupa accidentarea lui Lucas Leiva.

Sursa foto: Getty Images